Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
MOSKVA, PRAHA. Vladimir Putin si vymenil miesto s Dmitrijom Medvedevom. Štýl, rétorika, gestá, sľuby ani zvyky tandemu sa však nezmenili. Každý si ponechal aj svoju rezidenciu, vymenili si len pracovné kabinety.
Do Moskvy, kde včera doznievali protestné akcie opozície, sa v utorok staronová hlava štátu vydala až popoludní. Ešte predtým dostal Putin preukaz prezidenta.
Ten dokazuje, že skutočne zastáva funkciu hlavy štátu a bol posledným symbolom, ktorý mu ešte chýbal.
Bez oddychu
Hneď po pondelňajšej pyšnej inaugurácii v duchu cárskej korunovácie prevzal totiž velenie nad ozbrojenými silami vrátane povestného atómového kufríka, ktorý v Rusku symbolizuje nadvládu nad jadrovým arzenálom.
Putin si nedoprial ani deň odpočinku, aj keď v Rusku tento rok prvýkrát zaviedol štvordňové májové sviatky.
Po tvrdom zásahu proti opozícii z pondelka, o ktorom ako o všetkom dianí v Rusku musel vedieť, podpísal v utorok hneď jedenásť výnosov. Opozícia väčšinu z nich okamžite označila za populistické.
Prvým podpísaným výnosom finančne odmenil veteránov z druhej svetovej vojny, čím si pripomenul 67. výročie konca konfliktu.
Dostanú od tisíc do päťtisíc rubľov (25 až 125 eur). Prikázal aj, aby v roku 2018 bola reálna mzda vyššia o polovicu.
Nájsť peniaze a rozbehnúť ekonomiku má vláda na čele s včera vymenovaným premiérom Medvedevom. Putin vôbec nepochyboval o tom, že duma mu vyhovie a navrhnutého Medvedeva na čelo vlády schváli.
Jeho Jednotné Rusko má totiž v parlamente väčšinu a hlasuje vždy podľa jeho pokynov. Pre istotu prišiel na poslancov aj osobne dohliadnuť, tí ho nesklamali.
Medvedev sa uviedol citáciou komunistického klasika Friedricha Engelsa a sľubmi, ktoré potvrdili všetko, čo predtým povedal Putin.
Potvrdil tak, že politika vládnuceho tandemu bude pokračovať a že na jeho čele ostáva Putin. Ani v zahraničnej orientácii sa neočakávajú žiadne veľké zmeny.
Protestovať pokojne
Podľa prezidenta americkej organizácie Freedom House Chrisa Walkera Putin „nemá vo svojom DNA demokratické hodnoty“.
Dá sa preto očakávať aj ďalšie potláčanie alternatívnych názorov a politickej konkurencie. Napríklad ako pri pondelňajších protestoch.
Neparlamentná opozícia včera zvolila novú taktiku. Namiesto provokácií a agresívnych prejavov proti zasahujúcej polícii, ktoré sa odohrávali v deň inaugurácie, začali protestovať pokojne.
Ľudia sa ticho prechádzali, sadali si v skupinkách na zem. Keď sa priblížila polícia, ihneď poslušne odchádzali inam.
Profil
Dmitrij Anatoljevič Medvedev sa narodil a vyrastal v chudobnej štvrti niekdajšieho Leningradu, dnešnom Petrohrade.
Po úspešnom ukončení štúdií sa štátnej právnickej univerzite, na ktorej následne aj vyučoval, dostal ponuku pracovať na petrohradskom magistráte, ktorý vtedy viedol populárny primátor Anatolij Sobčak.
V rámci pôsobenia na magistráte druhého najväčšieho mesta krajiny pracoval pod vedením Vladimira Putina, neskoršieho prezidenta Ruskej federácie a takisto rodáka z Petrohradu.
V roku 2000 už bol Medvedev šéfom Putinovej volebnej kampane a po víťazstve ho Putin odmenil vysokým postom vo vedení energetického gigantu Gazprom.
Podnik za jeho pôsobenia získal na dôveryhodnosti po množstve korupčných káuz jeho predchádzajúceho vedenia.
Medvedevov politický vzostup však pokračoval a o päť rokov neskôr sa stál ruským vicepremiérom. Vrchol ho však čakal o tri roky neskôr, keď sa po jednoznačnom volebnom víťazstve stal novým prezidentom Ruskej federácie.
Ku koncu svojho funkčného obdobia podpísal politické reformy, ktoré znovu zaviedli priame voľby gubernátorov a uľahčili zakladania politických strán.
Konal tak pod tlakom verejnosti, ktorá vyšla do ulíc v reakcii na sporné decembroví parlamentné voľby. V nich kandidoval ako líder kandidátky vládneho Jednotného Ruska. Tri mesiace pred tým sa však verejne vzdal záujmu o najvyšší post, na ktorý navrhol Vladimira Putina.
Zahraničie vníma Medvedeva pozitívne a vo všeobecnosti sa považuje za pragmatika, ktorý odmieta akúkoľvek ideológiu.
Sám deklaruje, že je mu blízky skôr liberalizmus a je zástancom demokracie a voľného trhu. Medvedev označil svoje zahraničnopolitické názory za "európske".
Medvedev je okrem iného vyhláseným fanúšikom britskej rockovej hudby a zaujímavosťou je jeho nižší vzrast, meria iba niečo viac ako 160 centimetrov.
Dmitrij Medvedev je ženatý a s manželkou Svetlanou má jedného syna.
sita