SME
Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky

Hollandea volilo vyše 18 miliónov ľudí

Nicolas Sarkozy chce byť po 35 rokoch v rôznych politických funkciách obyčajným občanom.

(Zdroj: TASR/AP)


PARÍŽ. Víťaz francúzskych prezidentských volieb, socialista Francois Hollande zloží prísahu 15. mája.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na jedného z predstaviteľov úradu odchádzajúcej hlavy štátu Nicolasa Sarkozyho.

Francúzsky socialista François Hollande v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb zvíťazil so ziskom 51,62 percenta platných hlasov, čo predstavuje vyše 18 miliónov voličov.

Konečné výsledky po zrátaní údajov zo všetkých volebných miestností zverejnilo ministerstvo vnútra v Paríži.

Hollandeovmu súperovi Nicolasovi Sarkozymu dalo svoj hlas 16,9 milióna voličov, zatiaľ čo ďalších 2,1 milióna vhodilo do urny čistý alebo znehodnotený hlasovací lístok.

Prvé pozvania od Obamu a Merkelovej

Americký prezident Barack Obama bude mať dvojstranné rozhovory s novozvoleným francúzskym prezidentom Francoisom Hollandeom 18. mája, pred stretnutím skupiny G-8 v Camp Davide.

Oznámil to Hollandeov hovorca Pierre Moscovici.

Hovorca na tlačovej konferencii uviedol, že stretnutie sa uskutoční 18. mája ráno, pred začatím dvojdňového summitu v Obamovom prezidentskom letnom sídle.

Obama telefonoval Hollandeovi v nedeľu večer medzi prvými, aby mu zablahoželal k víťazstvu nad Nicolasom Sarkozym.

Jednou z hlavných tém ich rozhovoru bude časový harmonogram stiahnutia koaličných síl z Afganistanu.

Hollande sa zaviazal stiahnuť francúzskych vojakov do konca tohto roka, dva roky pred rokom 2014, ktorý si ako hraničný pre stiahnutie všetkých vojakov stanovila koalícia.

S Hollandeom po jeho zvolení telefonicky hovorila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Nového prezidenta pozvala na čo najskoršiu návštevu Nemecka, oznámil v Berlíne hovorca vlády Steffen Seibert.

"Obaja sa zhodli na dôležitosti francúzsko-nemeckých vzťahov a ubezpečili sa, že majú záujem na dobrých a dôveryhodných vzťahoch," dodal Seibert.

Hollandeovi zablahoželali aj maďarskí socialisti (MSZP).

Belgický socialistický premiér Elio Di Rupo vyjadril potešenie, že bude môcť prehlbovať výborné vzťahy, ktoré existujú medzi Belgickom a Francúzskom.

Di Rupo uviedol, že spolu s Hollandeom majú spoločný názor v tom, že Európska únia musí skonkretizovať plány na zabezpečenie hospodárskeho rastu a tvorbu nových pracovných miest.

Di Rupo vníma Hollandea ako nového a silného spojenca pre naplnenie tohto cieľa.

Barroso poďakoval Sarkozymu

Hollandeovi zablahoželal aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Podľa Barrosa francúzsky ľud zvolil Hollandea za prezidenta po napätej predvolebnej kampani, ktorá bola pozorne sledovaná aj za hranicami Francúzska.

"Som presvedčený, že spoločne máme schopnosť čeliť výzvam, ktoré pred nami stoja," napísal Barroso.

Barroso je presvedčený, že Hollande bude aktívnym priaznivcom európskej integrácie. Hollande ho o tom uisťoval ešte počas minuloročnej novembrovej návštevy v bruselskom sídle Komisie.

Podľa Barrosa majú Európska komisia a Francúzsko ten istý spoločný cieľ a tým je znovuoživenie európskej ekonomiky s cieľom zabezpečiť trvanlivý a udržateľný hospodársky rast.

Barroso sa zároveň poďakoval Nicolasovi Sarkozymu za jeho päťročnú angažovanosť a spoluprácu s Úniou.

Ku gratulantom sa pripojil aj nový ruský prezident Vladimir Putin.

Podľa šéfa Kremľa si Rusi "vážia tradíciu rusko-francúzskeho partnerstva založenom na priateľstve, vzájomnej sympatii a rešpekte našich národov".

Putin bol známy svojim dobrým vzťahom s odchádzajúcim Nicolasom Sarkozym.

frr.jpg

Hollandeov syn od dojatia plakal

Francúzska socialistická politička Ségolene Royalová v nedeľu večer neskrývala obrovskú radosť, že jej bývalý životný partner Francois Hollande, s ktorým má štyri deti, dokázal to, čo sa jej nepodarilo pred piatimi rokmi - poraziť Nicolasa Sarkozyho v prezidentských voľbách.

"Francúzi mu môžu dôverovať," povedala Royalová o svojom bývalom partnerovi pre televíznu stanicu France 2.

Kým ona dokázala svoje emócie aj napriek radosti udržať na uzde, Thomas Hollande, najstarší syn z jej bývalého zväzku, otvorene plakal od dojatia, keď sa jeho otec objavil na televíznej obrazovke, aby oznámil správu o víťazstve.

Dvadsaťsedemročný advokát, ktorý už pred piatimi rokmi aktívne pomáhal matke počas prezidentskej kampane, si túto skúsenosť zopakoval tento rok po boku otca počas päť mesiacov trvajúcej kampane.

"Som veľmi dojatý. Zúčastnil som sa tejto kampane, zúčastnil som sa aj tej pre moju matku, ale teraz sa to skončilo víťazne," uviedol Thomas Hollande pre France 2.

Na otázku televízie, čo to znamená preňho osobne, najstarší Hollandeov syn odpovedal, že ešte nedokáže oceniť celkový výsledok a dopad toho, čo sa vo Francúzsku práve udialo.

Sarkozy bude bežným Francúzom

Doterajší francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v nedeľu po oznámení predbežných výsledkov druhého kola prezidentských volieb vyhlásil, že preberá zodpovednosť za svoj neúspech.

Víťazovi volieb, socialistovi Francoisovi Hollandeovi, zaželal veľa šťastia a dodal, že sa stal hlavou štátu a to treba rešpektovať.

"Preberám celú zodpovednosť za tento neúspech na seba. Nie som z tých, čo si nevedia priznať zodpovednosť," citoval belgický denník La Derniere Heure vo svojom internetovom vydaní zo Sarkozyho prejavu v Zelenom salóne v Elyzejskom paláci, počas ktorého pri ňom stála aj jeho manželka Carla Bruniová.

Sarkozy zároveň oznámil, že má jasno v tom, čo bude robiť po odchode z Elyzejského paláca. Po 35 rokoch v rôznych politických funkciách chce byť obyčajným občanom.

"Vo chvíli, keď sa chystám stať sa opäť jedným z mnohých Francúzov, mám vo svojom srdci viac ako kedykoľvek predtým vpísanú lásku pre našu krajinu," uviedol Sarkozy.

V odkaze pre voličov jeho Únie pre ľudové hnutie (UMP) uviedol, že teraz je viac ako inokedy dôležité, aby strana zostala jednotná.

Výsledok terajších prezidentských volieb je podľa neho pre UMP celkom slušný a nie je vylúčené, že v júnových parlamentných voľbách strana opäť uspeje.

frrr.jpg

Le Penová odmieta vinu za prehru pravice

Predsedníčka francúzskeho ultrapravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová v nedeľu večer obvinila odchádzajúcu hlavu štátu Nicolasa Sarkozyho, že je osobne zodpovedný za neúspech pravicového tábora vo voľbách.

Jej reakcia nasledovala po sérii obvinení zo strany pravice, že pomohla vyhrať kandidátovi socialistov Francoisovi Hollandeovi, keď štyri dni pred druhým kolom verejne vyhlásila, že bude hlasovať vhodením bieleho lístka do volebnej urny a vyzvala svojich voličov, aby jej gesto nasledovali.

Pre Sarkozyho pravicový tábor to bol neželaný úder pod pás od političky, ktorá v prvom kole volieb dokázala osloviť takmer pätinu francúzskych voličov.

"Je to Nicolas Sarkozy, ktorý sa podieľal na víťazstve Francoisa Hollandea," povedala Le Penová pre televíznu stanicu TF1.

Zároveň kritizovala všetkých popredných politikov zo Sarkozyho strany UMP, že v období medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb nevenovali dostatok času a energie, aby voličom vysvetlili, že voliť socialistov je krok nesprávnym smerom.

Le Penová, ktorá so ziskom 17,9 percenta hlasov ocitla skončila v prvom kole prekvapivo na treťom mieste, oznámila, že posilnená týmto úspechom chce na ňom stavať naďalej a očakáva výraznejší úspech aj v júnových parlamentných voľbách.

Podľa belgického denníka La Derniere Heure úspech FN v júnovom meraní síl bude závisieť aj od toho, či po Sarkozyho neúspechu UMP zostane jednotná, alebo sa rozdelí na viacero táborov.

Spokojná Sýria a Irán

Sýrske médiá v pondelok vyjadrili potešenie z prehry Nicolasa Sarkozyho.

Podľa denníka al-Vatan to znamená, že spolu so svojím ministrom zahraničných vecí Alainom Juppém skončil na "smetisku dejín".

Štátny denník poukazuje na ich tvrdý prístup k sýrskej vláde, pričom noviny pripomínajú Juppého slová o možnosti vojenskej operácii v deklarovanom záujme zastaviť krviprelievanie.

Podľa média obaja "15 mesiacov pracovali na nájdení cesty vedúcej k zničeniu Sýrie".

"Hollande zdedí Francúzsko takmer zruinované rekordnou nezamestnanosťou a politicky poddané USA," uzatvára Vatan.

Spokojnosť vyslovila aj iránska vláda. Teherán dúfa v začatie "novej éry založenej na potenciáli oboch národov a ich historických vzťahoch".

Podľa diplomacie islamskej republiky je Sarkozyho prehra porážkou jeho zlej politiky, ktorú by mal socialista v Elyzejskom paláci napraviť.

Hollande sa však v rámci kampane vyjadril, že jeho postoj k Iránu bude prísny, keďže jeho "jadrový program predstavuje nebezpečenstvo pre Izrael aj svetový mier".

Líbyjská dočasná vláda v pondelok poďakovala Nicolasovi Sarkozymu.

Tripolis ocenil "kľúčovú úlohu" Francúzska na čele so Sarkozym, ktoré "poskytlo morálnu a materiálnu podporu líbyjskej revolúcii".

Líbyjčania ocenili rázny prístup Paríža počas protivládneho povstania proti režimu Muammara Kaddáfího.

Práve informácie o jeho údajnej finančnej podpore pre Sarkozyho kampaň spred piatich rokov opätovne rozvírili hladinu pred tohtoročným hlasovaním.

Schulz hovorí o novom smerovaní Európy

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz sa zaradil medzi tých európskych štátnikov, ktorí s radosťou privítali víťazstvo Francoisa Hollandea vo francúzskych prezidentských voľbách.

"Blahoželám Francoisovi Hollandeovi. Nastal čas pre zmenu smerovania Európy," vyhlásil Schulz krátko po oznámení výsledkov nedeľňajšieho druhého kola prezidentských volieb.

Schulz, ktorý bol predsedom Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D) v EP do januára tohto roku, keď prebral predsedníctvo v EP, uviedol, že zároveň so zavádzaním fiškálnej konsolidácie Európska únia potrebuje aj prorastovú politiku.

"Politiku rastu Európsky parlament podporuje už veľmi dlho," uviedol v tejto súvislosti Schulz, ktorý nového francúzskeho prezidenta z tábora socialistov vníma ako spojenca pre túto politiku.

ico

Francúzsky analytik: Ľavica vo voľbách nevyhrala

Víťazstvo Francoisa Hollandea by podľa francúzskeho analytika malo byť vnímané skôr ako snaha Francúzov povedať, že už majú dosť doterajšieho "hyperaktívneho" prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

BRUSEL. Nedeľňajšia voľba francúzskych voličov, ktorá vyústila do zmeny na poste prezidenta, nemôže byť vnímaná ako víťazstvo ľavice, povedal dnes francúzsky novinár a analytik Jean-Francois Kahn v rozhovore pre belgickú televíznu stanicu RTBF.

V raňajšej diskusnej relácii Matin Premiére analytik upozornil, že víťazstvo Francoisa Hollandea by malo byť vnímané skôr ako snaha Francúzov povedať, že už majú dosť doterajšieho "hyperaktívneho" prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

"Sarkozy bol porazený, to je jasné, je tu väčšina voličov, ktorá už nechcela Sarkozyho. Ale ľavica nevyhrala! To je tiež jasné. Nielen, že dostala iba 51,7 percent hlasov, ale v hre bolo aj šesť percent prázdnych hlasovacích lístkov," upozornil Kahn.

Ide o prepadnuté hlasy, na francúzske volebné pomery v historickom počte, za ktoré podľa všetkého môže výzva líderky Národného frontu (FN) Marine Le Penovej. Tá krátko pred druhým kolom volieb uviedla, že vhodí do urny prázdny hlasovací lístok a vyzvala tak urobiť aj svojich voličov. Le Penová v prvom kole získala 17,9 percenta hlasov.

Podľa názoru francúzskeho novinára za väčšinou prepadnutých hlasov zrejme stoja "lepenisti," ktorý by ináč tradične volili pravicového kandidáta.

"Ak by Le Penová povedala voľme Sarkozyho, tak Sarkozy by bol aj naďalej prezidentom a Hollande by voľby prehral," zhodnotil situáciu Kahn.

Okrem toho pripomenul, že v neprospech Sarkozyho zakročil aj centristický kandidát na prezidenta Francois Bayrou, ktorý dva dni pred voľbami podporil Hollandea, čo tomuto vynieslo aspoň dve percentá voličskej priazne.

"Ľavica nevyhrala. A ak tomu verí, ak si namýšľa a predstavuje, že vyhrala, tak ju čakajú veľké prekvapenia," opísal Kahn povolebnú situáciu vo Francúzsku.

Podľa neho je výsledok 48,38 percent pre pravicu v podstate veľkým úspechom majúc na zreteli priebeh predvolebnej kampane.

Kahn upozornil, že "hyperprezidentovi" Sarkozymu sa aj napriek horšej východiskovej pozícii po prvom kole volieb darilo znižovať veľký náskok kandidáta socialistov.

A to aj napriek tomu, že Sarkozy sa vedome a neskrývane uchádzal o hlasy extrémnej pravice z tábora Le Penovej.

TASR

ico

V Bratislave vyhral Sarkozy

Nicolas Sarkozy získal v Bratislave 156 hlasov.

BRATISLAVA. Víťazom francúzskych prezidentských volieb v druhom kole, konanom v nedeľu 6. mája, sa v Bratislave stal Nicolas Sarkozy so ziskom 59,32 percenta hlasov pred Francoisom Hollandeom, ktorý dostal 40,68 percenta hlasov.

Taký je výsledok hlasovania občanov Francúzskej republiky žijúcich na území Slovenska, ktorí mali možnosť voliť svojho prezidenta v hlavnom meste Slovenska.

Ako pre TASR 6. mája približne hodinu a pol pred zatvorením volebnej miestnosti potvrdil Pierre Clouet, prvý radca Veľvyslanectva Francúzska na Slovensku, voľby mali pokojný priebeh.

Zo 489 občanov Francúzskej republiky, zapísaných vo voličských zoznamoch, sa v Bratislave na druhom kole prezidentských volieb zúčastnilo 279 francúzskych občanov.

Platné volebné lístky odovzdalo 263 voličov, 16 lístkov bolo neplatných, respektíve voliči vhodili do schránky prázdnu obálku.

Na základe toho získal Francois Hollande 107 hlasov, teda 40,68 percenta, Nicolas Sarkozy 156 hlasov, teda 59,32 percenta hlasov.

V prvom kole francúzskych prezidentských volieb 22. apríla v Bratislave vyhral kandidujúci prezident Nicolas Sarkozy so ziskom 38,56 percent hlasov pred kandidátom Socialistickej strany Francoisom Hollandeom - dostal 19,28 percenta hlasov, na treťom mieste skončil Francois Bayrou so 17,65 percenta hlasov.

TASR

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 2. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 4. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 6. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 7. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 8. Získaj náskok pred štartom
 9. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 10. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 1. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 2. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 3. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 4. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 5. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 6. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 7. Darujte predplatné SME.sk a vyhrajte
 8. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 9. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 10. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 242
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 11 913
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 317
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 5 154
 5. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 114
 6. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 4 011
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 812
 8. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 3 235
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 173
 10. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 826
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Spoločnosť Milk-Agro má svoj mliekarenský závod v Sabinove.

Spoločnosť Milk-Agro je v mnohých smeroch záhadou.


16 h
Ilustračné foto

Mutácia z južnej Afriky prináša mnoho otázok.


19 h

Neprehliadnite tiež

Dunja Mijatovičová, komisárka Rady Európy pre ľudské práva.

Komisárka pre ľudské práva Mijatovičová poslala list ruskému generálnemu prokurátorovi.


TASR 10m
Migranti na hranici.

Poľsko očakáva, že Bielorusko sa vráti k taktike vysielania malých skupín.


TASR 17m
Karl Nehammer

Otvoriť budú môcť znova obchody, hotely i gastronomické prevádzky.


TASR 38m
Ilustračné foto

Táto terapia by sa mala používať len u pacientov s ťažkým priebehom choroby.


TASR 56m
Skryť Zatvoriť reklamu