Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
KÁHIRA, TEL AVIV. Egyptskí generáli, ktorí dočasne spravujú krajinu, od piatka vypočuli a zadržali stovky demonštrantov.
Desiatky postavili pred súdy, čo rozhodujú v zrýchlenom konaní, a niektorých obvinili aj z vrážd príslušníkov bezpečnostných síl.
Prepad dôvery
Hoci hlavný vojenský prokurátor včera prepustil všetky ženy, ktoré zadržali pri demonštráciách, neočakáva sa, že to zastaví prepad dôvery ku generalite.
Proti vojenskej moci už protestujú nielen liberálne a občianske skupiny, ale čoraz častejšie aj islamisti, ktorí sa doteraz držali v úzadí.
Islamisti majú väčšinu v parlamente a radi by sa ujali moci, aby presadili svoj program. Generalita síce sľúbila, že moc odovzdá do 1. júla, ale obavy, že tak neurobí, silnejú. A masívne zatýkanie demonštrantov aj vojenské súdy vedené proti civilistom obavy len znásobujú.
Najväčšia vlna zatýkania prišla v piatok, keď ľudia demonštrovali proti generálom na námestí Tahrír aj pri ministerstve obrany. Tam proti nim režim nasadil slzný plyn, ale aj ostré náboje.
Generáli demonštrantov označujú za zradcov a v sobotu spravodajstvo v štátnej televízii opakovane zdôrazňovalo, že k protestom sa pridávajú aj islamisti.
Mubarakov nástupca
Egyptská dočasná vojenská rada podľa analytikov úspešne pracuje so strachom Západu z nástupu islamistov a snaží sa vystupovať ako prijateľnejšia alternatíva. Potlačenie demonštrácií jej však na demokratickom imidži nepridáva.
Všetko komplikuje skutočnosť, že o dva týždne budú v Egypte kľúčové prezidentské voľby. Egypt nemá prezidenta už viac ako rok.
Posledný prezident Husní Mubarak, ktorého zmietla revolúcia, oslávil v piatok vo väzení 84. narodeniny. Mubarakovi hrozí trest smrti za vraždy demonštrantov.