Hlavný prejav na výročí oslobodenia od nacizmu mal nemecký prezident.
BREDA.
Pripomenul v ňom, že nacistické Nemecko po obsadení neutrálneho Holandska v roku 1940 deportovalo a zavraždilo vyše 100-tisíc židov, hovoril o nemeckom leteckom bombardovaní prístavného mesta Rotterdam, o tom, že mnohí Holanďania boli odvlečení na nútené práce do ríše a o odbojároch, ktorí padli počas boja proti okupantom.
Piaty máj je holandský štátny sviatok, pripomienka dňa nacistickej kapitulácie v holandskom mestečku Wageningen neďaleko Arnheimu. Väčšinu Holandska, ktoré malo vtedy asi osem miliónov obyvateľov, oslobodili kanadskí vojaci za pomoci Britov, Američanov a Poliakov.
Gauck vo svojom vystúpení v katedrále mesta Breda, ktoré vysielali v priamom prenose televízne stanice Holandska i Nemecka, hovoril o slobode a zodpovednosti. Zdôraznil, že aj v časoch vojny mali ľudia možnosť rozhodnúť sa a pripomenul tých, ktorí sa pokúšali zachrániť židovské deti.
Holandský odpor voči okupácii dokazuje, že ľudia "vždy mali na výber", zdôraznil. A povedal, že ako hlava nemeckého štátu nepovažuje za samozrejmé, "že tu dnes stojím a môžem sa vám prihovoriť".
Nemecký prezident bol podľa vlastných slov prekvapený, keď sa dozvedel o generálnom štrajku na severe Holandska vo februári 1941.
Holanďania ním protestovali proti deportácii 400 židov do koncentračného tábora Mauthausen v Rakúsku. Keby mali ľudia na konci druhej svetovej vojny možnosť pozrieť sa do súčasnosti, považovali by dnešné partnerstvo Holandska a Nemecka v rámci Európskej únie a NATO za raj, dodal.
Prezident sa zmienil aj o nedávnych ľudových povstaniach na severe Afriky a na Blízkom východe. Povedal, že keď autority danej krajiny porušujú základné ľudské práva občanov, "už to nie je ich vnútorná záležitosť".
Bývalý východonemecký luteránsky pastor a bojovník za občianske práva bol v 90. rokoch šéfom spolkového úradu pre odhaľovanie činnosti východonemeckej tajnej polície (Stasi). Za prezidenta bol zvolený v marci tohto roka. Od svojho nástupu do funkcie už navštívil Brusel a Švédsko. Jeho prvá zahraničná návšteva však viedla do Poľska.
Zdroj: DPA