MOSKVA. Rusko je pripravené použiť "preventívne deštruktívnu silu", ak budú Spojené štáty pokračovať s plánmi protiraketového systému v strednej Európe.
Vyhlásil to náčelník ruského generálneho štábu Nikolaj Makarov.
K tomuto varovaniu prišlo potom, ako ruský minister obrany povedal, že rokovania o protiraketovej obrane s NATO sa blížia k mŕtvemu bodu.
Moskva považuje protiraketové strely za hrozbu pre svoju bezpečnosť.
Nasadia silnejšie hlavice
USA a NATO tvrdia, že európsky protiraketový dáždnik má za cieľ chrániť krajiny pred útokmi z Iránu alebo Severnej Kórey.
"Rozhodnutie použiť preventívne deštruktívnu silu bude prijaté, ak sa situácia zhorší," vyhlásil generál Makarov podľa stanice BBC.
Ak bude protiraketový štít vybudovaný, Rusko podľa neho odpovie nasadením silnejších bojových hlavíc na svoje balistické rakety.
Osobitná vyslankyňa amerického ministerstva obrany Ellen Tauscherová v Moskve pre agentúru AP zľahčovala Makarove vyjadrenia.
Spojené štáty sa netrápia
"Už sme to počuli predtým," konštatovala. "Myslím si, že sme od toho ďaleko, ale ukazujú nám, čo sa môže stať."
Dvojdňové rokovania medzi NATO a Ruskom sa konajú vo štvrtok a v piatok v Moskve.
Ruský minister obrany Anatolij Serďukov povedal, že rozhovory sú "blízko mŕtvemu bodu". NATO vyjadrilo nádej na dosiahnutie dohody.
Protiraketový štít NATO počíta s radarmi Aegis a protiraketovými strelami na lodiach a účinnejším radarom v Turecku v prvej fáze a následne s radarom a protiraketovými strelami v Rumunsku a Poľsku.