Takmer osemdesiat moslimských utečencov po deportácii z Bosny v máji 1992 zavraždili. Milo Djukanovič o tom mal vedieť.
PODGORICA. Trestné oznámenie na bývalého čiernohorského prezidenta a premiéra Mila Djukanoviča podali pri príležitosti 20. výročia deportácie 79 moslimských utečencov z Bosny a Hercegoviny traja občania Čiernej Hory, medzi nimi poslanec parlamentu a novinár týždenníka Monitor.
Djukanovič nesie podľa ich názoru zodpovednosť za deportáciu z mája 1992, po ktorej bosnianski Srbi deportovaných Bosniakov zavraždili.
Odvolací súd v Podgorici zbavil v marci obvinení deviatich bývalých funkcionárov tamojšej polície, ktorí čelili obvineniu z nezákonnej deportácie. Súčasne nariadil obnovenie súdneho konania.
Trestné oznámenie na Djukanoviča sa opiera o výpoveď čiernohorského exprezidenta Momira Bulatoviča práve v procese s expolicajtmi.
V ňom niekdajší prvý muž krajiny vypovedal, že o deportáciách bol najlepšie ako premiér informovaný práve Djukanovič, ktorého však v tomto súdnom konaní nevypočuli ani ako svedka.
Čiernohorský štát sa v roku 2008 zaviazal uhradiť rodinným príslušníkom obetí odškodné predstavujúce 4,13 milióna eur.
Djukanovič, ktorý koncom roka 2010 odstúpil z funkcie predsedu vlády, je ako líder vládnucej Demokratickej strany socialistov naďalej jedným z najvplyvnejších politikov postjuhoslovanskej republiky.
Rozhovor, ktorý nedávno poskytol Djukanovič televíznej stanici Atlas a v ktorom noviny Vijesti označil za "monštrum", viedol k zaslaniu listu členov ich redakcie šéfovi misie Únie v Podgorici Leopoldovi Maurerovi, ako aj veľvyslancom USA, Nemecka, Británie a Talianska v Čiernej Hore.