BERLÍN. Dvadsaťjeden novinárov a šesť blogerov prišlo o život od začiatku tohto roka, informovala medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).
V celosvetovom meradle prichádza v priemere o život spravodajca každých päť dní, vyplýva z údajov, ktoré zverejnili v Berlíne pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače.
Podľa RSF mnohí z usmrtených novinárov zahynuli v krízových oblastiach, ako sú Sýria alebo Somálsko.
Zoznam "nepriateľov slobody tlače" sa aktuálne predĺžil z 38 na 41 položiek, a to napriek tomu, že viacerí veľkí odporcovia nezávislej žurnalistiky už nie sú pri moci, napríklad diktátori v Líbyi alebo Jemene.
Medzi novými je napríklad vládnuca vojenská rada v Egypte, pakistanská tajná služba či islamisti z teroristickej skupiny Boko Haram pôsobiacej v Nigérii.
Za nepriateľa označili aj lídra Nachičevanskej autonómnej republiky patriacej k Azerbajdžanu, vodcu KĽDR Kim Čong-una, ako aj o somálskeho ministra informácií, ktorý systematicky potláča médiá.
Znamená to, že v šiestich krajinách sveta registrujú Reportéri bez hraníc po dvoch nepriateľoch slobody tlače.
V Rusku sú to novozvolený prezident a ešte stále úradujúci premiér Vladimir Putin a najvyšší čečenský predstaviteľ Ramzan Kadyrov, v Iráne prezident Mahmúd Ahmadínežád a náboženský vodca Alí Chameneí, v Pakistane Taliban a tajná služba.
Na palestínskych územiach majú rovnaké postavenie Hamas v pásme Gazy a Palestínska samospráva v Predjordánsku, v Azerbajdžane prezident Ilham Alijev a líder Nachičevanskej autonómnej republiky Vasif Talibov, kým v Somálsku islamistické milície a minister informácií Abd al-Kádir Husajn Muhammad.
Španielski novinári protestovali
MADRID. Stovky novinárov vyšli do ulíc v Madride i ďalších španielskych mestách, aby demonštrovali za slobodu tlače."Bez žurnalistiky niet demokracie," vyhlásili účastníci akcie poukazujúc na fakt, že slobodu prejavu v Španielsku v súčasnosti neohrozujú politické faktory, ale hospodárske príčiny ako dôsledok aktuálnej krízy.
Ako vyplýva z informácií španielskej zväzovej novinárskej organizácie, od roku 2008 prišlo v krajine na Pyrenejskom polostrove o prácu 6234 novinárov. Celkovo 57 médií ukončilo svoje pôsobenie.
tasr