Hispánski voliči sú historicky na strane demokratických kandidátov, pretože majú pocit, že Demokratická strana najlepšie rieši imigračný problém.
WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama vo štvrtok povedal hispánskym voličom, že je pripravený podpísať významný zákon o imigračnej reforme.
Zároveň obvinil politických súperov vo Washingtone, že blokujú realizáciu dôležitého nesplneného sľubu z kampane pred voľbami v roku 2008.
Na recepcii pri príležitosti sviatku Cinco de Mayo (Piaty máj) Obama v Ružovej záhrade Bieleho domu povedal, že bude bojovať za reformy, ktoré deťom zamestnaných imigrantov uľahčia získanie amerického občianstva a bude riešiť iné problémy vyplývajúce z komplikovaných imigračných zákonov USA.
"Som ochotný spolupracovať s každým, kto to myslí vážne, aby sme to spravili a dospeli k imigračnej reforme, aby sa tento problém vyriešil raz a navždy," povedal Obama.
Hispánci môžu rozhodnúť
Hispánski voliči môžu byť v prezidentských voľbách konaných 6. novembra rozhodujúci v dôležitých štátoch ako Florida, Arizona, Colorado a Virginia.
Demokrat Obama má podľa prieskumov medzi Hispáncami väčšiu podporu ako jeho predpokladaný republikánsky vyzývateľ Mitt Romney. Mnohí Hispánci sú však sklamaní, že Obama zatiaľ neuskutočnil imigračnú reformu a že za jeho vlády dochádza k deportáciám veľkého počtu imigrantov.
V apríli prezident povedal, že v prípade opätovného zvolenia sa imigračnej reforme začne venovať hneď od začiatku druhého funkčného obdobia.
Podľa prieskumu organizácie Pew Research Center for the People and the Press by získal Obama medzi registrovanými hispánskymi voličmi 67 percent, kým Romney 27 percent. To zodpovedá výsledku z roku 2008, keď Obama získal 67 percent hlasov Hispáncov.
Manželka testovala terén
Prvá dáma USA Michelle Obamová už v pondelok v Arizone "testovala terén" pre manžela na sponzorskom podujatí.
Zastavila sa tiež v troch amerických štátoch so silným podielom hispánskeho obyvateľstva - v Colorade, Nevade a Novom Mexiku, na ktoré sa demokrati môžu spoľahnúť.
Hispánski voliči sú historicky na strane demokratických kandidátov. Majú totiž pocit, že Demokratická strana najlepšie rieši imigračný problém, ktorý je pre nich hlavný. Zdá sa, že držia s Obamom napriek rekordnému počtu deportácií ilegálnych imigrantov.
Podľa údajov amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť deportovali od roku 2009 každoročne takmer 400-tisíc ľudí, čo je viac než v časoch úradovania amerického prezidenta Georgea W. Busha.
Romney stratil ich podporu
Romney stratil priazeň mnohých Hispáncov, pretože podporoval nový prísny arizonský imigračný zákon, ktorý označil "za modelový" pre krajinu.
Hispánci a organizácie na ochranu práv imigrantov iniciatívu z roku 2010 odmietli ako extrémnu, zákon posudzuje americký najvyšší súd.
V diskusiách počas republikánskych primárok sa Romney vyslovoval za arizonský zákon s tým, že súd by sa žalobami proti tejto legislatíve nemal zaoberať.
Republikán hovoril aj o potrebe dokončiť hraničný plot medzi USA a Mexikom. Uisťoval, že zabezpečí dostatok agentov na ochranu hraníc a kontrolu dokladov robotníkov.
Romney bol tiež proti legislatíve demokratov, umožňujúcej vytvoriť predpoklady na získanie občianstva deťom ilegálnych imigrantov, ktoré slúžili v armáde alebo získali vyššie vzdelanie.
Názory na menšiny posunuli Romneyho doprava aj v porovnaní s republikánskymi rivalmi Rickom Santorumom a Newtom Gingrichom. Teraz potrebuje nájsť spôsob, ako sa politicky posunúť do stredu, ak má mať u hispánskych voličov nejakú nádej.
Podľa prieskumov, realizovaných šesť mesiacov pred voľbami, dôjde k tesnému zápasu medzi Obamom a Romneym - hlavnou témou je s ťažkosťami zápasiaca americká ekonomika.
To by mohlo byť obzvlášť dôležité pre Hispáncov, ktorých sužuje 11-percentná nezamestnanosť, kým nezamestnanosť v celých USA dosahuje 8,2 percenta.