KYJEV, BRATISLAVA. Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso a nemecká kancelárka Angela Merkelová, ale aj český prezident Václav Klaus, nemecký prezident Joachim Gauck alebo jeho rakúsky kolega Heinz Fischer.
Všetci odmietajú byť hosťami ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča.
Barroso a Merkelová na júnových majstrovstvách Európy vo futbale, prezidenti na májovom summite na Jalte.
Politici bojkotujú Ukrajinu pre väznenú expremiérku Juliu Tymošenkovú, ktorá dostala za údajné zneužívanie právomocí sedemročný trest. Sťažuje sa, že ju vo väzení bijú.
Náš sused
Slovenský prezident Ivan Gašparovič sa na summit na Jaltu stále chystá.
„Účasť sme nepotvrdili ani sme demonštratívne neinformovali, že nepôjdeme. Zatiaľ plánujeme ísť a viesť s naším susedom dialóg, v ktorom vyjadríme aj výhrady,“ povedal prezidentov hovorca Marek Trubač.
„Ukrajina je náš sused, preto máme záujem viesť s ním otvorený dialóg a vyjadriť aj výhrady,“ povedal Trubač.
Podľa neho prezident kauzu Tymošenkovej sleduje, hovoriť sa o nej zrejme bude aj na summite prezidentov krajín Visegrádskej štvorky vo Vysokých Tatrách.
Premiérka v roku 2009 a väzenkyňa v roku 2012. FOTO: TASR/AP
Ukrajinu kritizoval počas návštevy Prahy i minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
„Keby som to mal vyjadriť futbalovou terminológiou, Ukrajina vykazuje veľké umenie dávať si vlastné góly,“ povedal pred novinármi.
Slovenskí politici účasť na majstrovstvách Európy zvažovať nemusia, naši futbalisti nepostúpili.
„Naša futbalová reprezentácia vyhlásila už pred rokom bojkot, keď sme doma prehrali s Arménskom 4:0,“ povedal Lajčák.
Nemecký prezident a bojovník za občianske práva Joachim Gauck bol prvý, kto odmietol pozvanie ukrajinského kolegu Viktora Janukovyča na májový summit prezidentov na Jaltu.
Krátko po tom futbalová fanúšička a kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že sa nepôjde pozrieť na zápasy nemeckých futbalistov na európske majstrovstvá, ktoré budú na Ukrajine, ak dovtedy ukrajinské vedenie nezmení prístup k väznenej expremiérke Tymošenkovej.
Predstava odvážneho Gašparoviča, kritizujúceho pochybného hostiteľa, je zábavná, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Politici i UEFA
Za týždeň sa k nemeckému bojkotu Ukrajiny pridali ďalší európski politici. Hovorí sa o tom, že časť šampionátu, ktorý organizuje Ukrajina s Poľskom, presunú do Nemecka či Rakúska.
Vyjadriť sa musela i Európska futbalová únia (UEFA).
„Hoci sa UEFA ako športová organizácia nikdy nemieša do politických záležitostí, požiadala ukrajinskú delegáciu, aby (naše) znepokojenie vyjadrila na príslušných miestach.“
„V Nemecku je veľmi silná frustrácia z toho, čo sa na Ukrajine posledné roky deje. A to mala byť Ukrajina vzorom pre vzťahy medzi Európskou úniou a východnými susedmi,“ vysvetľuje pre Reuters nemecký analytik a expert na strednú a východnú Európu Kai-Olaf Lang.
Nemecko sa roky angažuje, aby mala Ukrajina úzke vzťahy s Európskou úniou, je to jej najdôležitejší partner v Európskej únii. Kyjev s Bruselom od roku 2007 rokuje o asociačnej zmluve.
Tá by Ukrajinu zbavila mnohých byrokratických prekážok v obchode s krajinami únie. Ratifikácia zmluvy však stojí pre väznenú Juliu Tymošenkovú.
O zmluve sa malo hovoriť aj na májovom summite prezidentov na Jalte. Hlavy štátov jedna za druhou odmietajú prísť.
„To by bol do vnútra i navonok veľký neúspech pre ukrajinské vedenie,“ hovorí Lang.
K Nemecku sa pridali ďalší európski politici. Prezident Václav Klaus nepocestuje na summit na Jaltu, premiér Petr Nečas zvažuje účasť na majstrovstvách.
„Represie proti bývalej premiérke vyvolávajú znepokojenie. Ak sa to nezmení, je legitímna otázka, či sa zúčastniť na futbalových majstrovstvách Európy na Ukrajine,“ povedal pre aktuálne.cz.
Dcéra ďakuje za väznenú mamu
Jevgenija Tymošenková sa poďakovala politikom za bojkot. Nevie, koľko jej mama vydrží.
PRAHA. Na tlačovej konferencii v Prahe sedeli vedľa seba otec Alexander a dcéra Jevgenija a pred sebou mali portrét Julie Tymošenkovej. „Som tu, aby som sa poďakovala celému demokratickému svetu za podporu.
Prezidentovi Česka a ďalším krajinám za to, že odmietli ísť na jaltský summit a vyhlásili bojkot Janukovyčovmu režimu a neprijateľným činom, ktoré robí,“ povedala novinárom Jevgenija.
Manžel a dcéra Julie Tymošenkovej. FOTO: TASR/AP
Rodinu sprevádzal ukrajinský exminister hospodárstva Bohdan Danylyšyn, ktorý spolu s Tymošenkovej manželom získali v Česku politický azyl. Rodina ukrajinskej expremiérky sa o manželku a mamu bojí. Údajne od 20. apríla drží hladovku.
Predtým mala vážne zdravotné ťažkosti s chrbticou. Potravu odmieta prijímať od chvíle, keď ju, ako sama tvrdí, strážnici vo väznici, kde si odpykáva sedemročný trest za zneužitie právomocí, násilím odvliekli na vyšetrenie do nemocnice v ukrajinskom Charkove.
Tymošenková požaduje výhradne zahraničných lekárov. Pri transporte ju mala eskorta zmlátiť, čo dokazujú modriny na jej tele. Väzenská služba obvinenie odmieta.
„Teraz sú sviatky a oni nás k nej nepúšťajú,“ uviedla dcéra expremiérky. „Čas beží. Neviem, ako dlho ešte mama dokáže hladovať, či päť, alebo desať dní...“
Manžel Tymošenkovej Alexander požiadal svoju ženu, aby hladovku ukončila. Dcéra videla matku naposledy pred tromi dňami.
„Mama len leží,“ konštatovala. Ako ona, tak i manžel expremiérky veria, že Kyjev nakoniec povolí vycestovať Tymošenkovej do Nemecka na liečenie.
Bývalá ukrajinská premiérka vie o podpore na Západe. Podľa jej obhajcu, poslanca Sergeja Vlasenka jej to veľmi pomáha.
Petra Procházková, agentúra Epicentrum
Janukovyč zúri, politici neprídu
Ukrajinská strana hovorí o novej studenej vojne. Hrozí jej izolácia a menšie zisky.
KYJEV, PRAHA. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč to mal naplánované do detailov.
Spoločné fotografie s najvplyvnejšími európskymi politikmi, zábery z luxusných hotelov a dostavaných štadiónov. Ukrajina sa mala predstaviť svetu ako otvorená a moderná krajina.
Teraz hrozí Kyjevu politická izolácia a prázdne sedadlá vo VIP lóžach. Európski politici nechcú prísť ani na majstrovstvá Európy vo futbale, ani na summit stredoeurópskych prezidentov.
Nová studená vojna
Fakty
Summit na Jalte
na summit prezidentov 11. a 12. mája na Jalte neprídu Nemecko, Česko, Slovinsko, Rakúsko a Taliansko, zrejme ani Estónsko,
desať krajín svoju účasť potvrdilo, váhajú štyri krajiny, Slovensko zastúpené bude.
Podľa hovorcu ukrajinského ministerstva zahraničia Olega Vološina správanie politikov pripomína „recidívu studenej vojny“.
Mal tým nepochybne na mysli rok 1980, keď západné krajiny bojkotovali na protest proti sovietskej invázii do Afganistanu olympiádu v Sovietskom zväze.
Dôvodom je kauza bývalej premiérky Julie Tymošenkovej a jej politických stúpencov, ktorí si odpykávajú vo väzení tresty za najrôznejšie majetkové zločiny. Niektorí museli emigrovať.
Európska únia vníma prenasledovanie opozičných lídrov ako politicky motivované.
Bojkot krajiny je veľmi pravdepodobný a ukrajinský prezident Viktor Janukovyč je veľmi nervózny, pretože akcia, na ktorú sa tak pripravoval a tešil, je ohrozená.
Na majstrovstvá Európy vo futbale zrejme mnohí politici neprídu, hovorí sa už aj o presune akcie do Poľska či inej krajiny.
Nielen, že by Ukrajina prišla o chvíľu športovej slávy, ale miestni podnikatelia i o obrovské zisky.
Prezident Janukovyč by utrpel jednu z najväčších porážok od roku 2010, keď zvíťazil v prezidentských voľbách o niekoľko percent nad Juliou Tymošenkovou.
Protiteroristická jednotka nacvičuje pred štadiónom v Kyjeve. FOTO: TASR/AP
Pred súd len niektorí
Po tom, čo sa ujal vlády, poslal opozičnú vodkyňu a mnohých bývalých ministrov jej vlády na dlhé roky do väzenia.
I keď nezávislí experti pripúšťajú, že sa v minulosti Tymošenková mohla dopustiť chýb a porušiť zákon, západní politici protestujú proti zlému zaobchádzaniu s väznenými a aj proti tzv. výberovému súdnictvu.
To znamená, že za ekonomickú kriminalitu postihujú súdy len odporcov Janukovyčovho režimu a jeho stúpencom tak de facto pomáhajú likvidovať politickú i podnikateľskú konkurenciu.
Petra Procházková, agentúra Epicentrum