Z Atén od nášho redaktora Tomáša Vasilka
Slogany proti vláde zostali, no hnev bol slabší. Prvý máj, Sviatok práce, nebol v uliciach Atén taký divoký ako v prechádzajúcich rokoch. K vážnejším násilnostiam neprišlo a aj ľudí bolo menej. Podľa agentúry AFP prišlo do centra Atén na demonštráciu zvolanú odbormi tisícpäťsto ľudí.
Dôvod, okrem pekného počasia, môže byť ešte jeden. O pár dní budú mať Gréci silnejší nástroj, ako meniť politiku krajiny - parlamentné voľby.
Čakajú na nedeľu
Na protestoch nebola ani Aspasia Simitsakouová. Asi 40-ročná učiteľka nemčiny pritom v minulosti v uliciach demonštrovala. „Gréci čakajú na nedeľu,“ hovorí, prečo podľa nej nešlo do ulíc toľko ľudí ako inokedy. S tým súhlasí aj jej kolega, učiteľ angličtiny. „Voľby sú efektívnejšie,“ dodáva.
Obaja patria medzi stúpajúci počet Grékov, ktorí sa chystajú potrestať grécku vládnu koalíciu socialistov a pravicovej Novej demokracie za nepopulárne opatrenia. Budú voliť koalíciu radikálnych ľavicových strán známu ako SYRIZA. „Na rozdiel od komunistov nie sú proti odchodu z eurozóny,“ vysvetľuje rozdiely medzi radikálnymi ľavičiarmi Aspasia.
Brať bohatým
Strana SYRIZA, ktorú Aspasia volila pred troma rokmi, odmieta úsporné opatrenia. Riešenie z krízy chce nájsť tak, že štát viac zoberie bohatým. Kým pred troma rokmi za ňu hlasovalo päť percent voličov, teraz to má byť podľa prieskumov dvojnásobok.
Tvrdé úsporné opatrenia priniesli obom hlavným politickým stranám rekordne nízke čísla. Mnohí voliči sa uchyľujú k radikálnej pravici a ľavici, ktorá odmieta úsporné opatrenia. Ako napríklad Dimitros, ktorý sa tento víkend chystá voliť pravicovú stranu Nezávislí Gréci. Tú založil nedávno odídený politik pravicovej Novej demokracie, ktorý odmietol podporiť škrty.
„Dve hlavné strany slúžia iba pre európskych bankárov. Iba Nezávislí Gréci obhajujú záujmy Grékov,“ tvrdí starší muž, ktorý v centre mesta kreslí pre turistov karikatúry.
Nedeľné voľby tak budú najmä o tom, či dve hlavné strany dokážu získať dostatok hlasov, aby mohli znovu vytvoriť spoločnú vládu. Alebo sa budú musieť dohadovať na kompromise s radikálmi. Prieskumy nedávajú jasnú odpoveď.
Pomník dôchodcovi
To, čo si mnohí v Grécku myslia o súčasnej vláde, symbolizuje aj strom na hlavnom aténskom námestí Syntagma. Sú na ňom priložené kvety, vence, odkazy, visia tu grécke vlajky.
„Je to pomník dôchodcu, ktorý sa tu pred mesiacom zastrelil, lebo pre úsporné opatrenia nevládal platiť svoje lekárske účty,“ vysvetľuje žena, ktorá si pietny strom niekoľko minút fotí.
Jeden z odkazov preloží do angličtiny. Znie jasne: vrahovia.