VIEDEŇ, TEL AVIV. Mŕtve telo Šukriho Ghanima, bývalého líbyjského premiéra, dlhoročného predstaviteľa režimu Muammara Kaddáfího a vplyvného muža ropného priemyslu, vylovili v nedeľu ráno z dunajských vôd pri Viedni.
Rakúska polícia nateraz vylúčila cudzie zavinenie, lebo telo nemalo žiadne známky násilia. Definitívnu príčinu smrti stanoví až súdna pitva.
Reportér agentúry Reuters, ktorý sa koncom minulého roka stretol so 69-ročným Ghanimom vo Viedni, napísal, že muž blízky Sajfovi al–Islámovi, synovi plukovníka Kaddáfího, sa mu sťažoval na to, že ho nový režim viní z korupcie.
Niekoľkokrát tiež zopakoval, že sa nemieni vrátiť do Líbye. Počul vraj o mučení bývalých predstaviteľov Kaddáfího režimu.
Nový režim ho nebral
Fakty
Vzťahy s Rakúskom
Rakúsko malo s Líbyou tradične dobré vzťahy, bývalý kancelár Bruno Kreiski bol v roku 1975 prvým oficiálnym predstaviteľom Západu na návšteve Kaddáfího, Kaddáfího klan ostal Rakúsku zaviazaný, syn Sajf al-Islám študoval vo Viedni a mal veľmi dobré vzťahy s Jörgom Haiderom, šéfom strany Slobodných a korutánskym hajtmanom, Haider dostal od Kaddáfího syna milióny eur na účet.
Ghanim z Líbye utiekol v máji minulého roka, vraj preto, že už nemohol zniesť násilie v krajine.
Vtedy už niekoľko mesiacov Líbyjčania protestovali proti režimu a ten ich za to nemilosrdne trestal.
Aj preto sa jeho útek a dištancovanie sa od Kaddáfího vnímali skôr ako opúšťanie potápajúcej sa lode a nie ako jasné postavenie sa na stranu protikaddáfiovských rebelov.
To mu nový režim nevie odpustiť. Ghanim ušiel do Viedne, kde žije jeho dcéra.
Kritik a reformátor
Ghanim pritom nebol celkom poslušným vykonávateľom Kaddáfího vôle. Považoval sa dokonca za refomátora.
Pred niekoľkými rokmi pracoval pre Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vo Viedni. Vtedy tam študoval aj Sajf al-Islám a s Ghanimom sa spriatelil.
V roku 2001 ho povolal späť do krajiny a prehovoril otca, aby ho vymenoval za ekonomického ministra a neskôr premiéra.
Ghanim pracoval na privatizácii, ekonomických reformách a medzinárodné kontakty využíval na rokovania o ukončení ropných sankcií. Ľudia z jeho okolia ho označovali za odborníka, ale komplikovaný charakter.
„Ľudia sa ho báli. Bol to taký malý Kaddáfí ropného priemyslu,“ povedal pre Reuters zdroj z Líbye.
Vo funkcii premiéra sa dlho nezdržal. Plukovník Kaddáfí sa ho za chrbtom svojho syna zbavil. Vraj preto, že Ghanim išiel po ľuďoch zo starej gardy.
V roku 2009 sa do funkcie opäť vrátil, aj keď stále opakoval, že sa chystá rezignovať. Neurobil tak. Utiekol do Ríma a odtiaľ do Viedne. Kaddáfí bol presvedčený, že Ghanim ho nikdy nezradí.