TEL AVIV. Byť ženou a pracovať v pásme Gazy je zložité. Už takmer päť rokov tam vládne islamistická ideológia Hamasu a ženy to cítia. Sú však miesta, kde to neplatí. V niektorých reštauráciách v Gaze obsluhujú zákazníkov aj ženy.
Ako 24-ročná Ranad, ktorá je čašníčkou tri roky. Obsluhuje však len na rodinných oslavách či podujatiach čisto pre ženy. Aj tak ju ľudia kritizujú. Za to, že pracuje mimo domova a do noci.
„Začala som pracovať preto, lebo môj otec ochorel a chcela som pomôcť rodine,“ hovorí mladá žena médiám. Jej kolegyňa Asmahan pracuje v hoteli, kde obsluhuje aj mužov. Mnohí ju odmietajú. A nielen muži. Už sa jej stalo, že zakázníčka odmietla od nej prijať kávu a napísala vedeniu hotela protestný list.
Ženy v Gaze pracujú zväčša v zdravotníctve alebo v školstve, ale väčšina zostáva, hlavne po svadbe, v domácnosti. V Gaze je zlá ekonomická situácia, mnohí ľudia sú odkázaní na sociálne dávky aj pomoc zo zahraničia.
Gaza bola odjakživa tradičnejšou a nábožnejšou časťou palestínskej spoločnosti. Po nástupe Hamasu k moci sa tento trend ešte zosilnil. Islamisti zakázali ženám jazdiť na bicykli, fajčiť na verejnosti vodné fajky, chodiť do kaderníckych salónov, sprísnili sa aj pravidlá obliekania.