Káhira 19. augusta (TASR) - Prinášame výber najväčších ozbrojených incidentov, ktoré má na svedomí teroristická organizácia Fatah-Revolučná rada (FRC) dnes už mŕtveho Abú Nidala. Od roku 1973, keď začala pôsobiť, pripravila v 20 krajinách sveta o život najmenej 1000 ľudí.
29. januára 1994 - Stúpenci Abú Nidala zastrelili jordánskeho diplomata pred veľvyslanectvom v Bejrúte. Jordánsky súd odsúdil Abú Nidala v neprítomnosti na trest smrti.
16. januára 1991 - Nidalovi ozbrojenci zabili dvoch popredných členov Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP), ktorí boli zároveň blízkymi spolupracovníkmi jej šéfa Jásira Arafata.
11. júla 1988 - Útok piatich ozbrojencov na grécku turistickú loď Poiros si vyžiadal život deviatich ľudí, pričom 98 ďalších sa zranilo.
6. septembra 1986 - Dvaja teroristi vydávajúci sa za fotografov zastrelili 22 a zranili šesť modliacich sa židov v istanbulskej synagóge Neve Šalom pri sobotňajšej bohoslužbe.
5. septembra 1986 - Lietadlo americkej spoločnosti PanAm s 358 osobami na palube uniesli príslušníci Nidalovej skupiny na letisku v pakistanskom Karáčí. Pri vyslobodzovacej operácii zahynulo 20 cestujúcich.
2. apríla 1986 - Na palube Boeingu 727 americkej spoločnosti TWA vybuchla bomba pri prílete na aténske letisko. Štyria pasažieri zhoreli.
27. decembra 1985 - Dva súčasné útoky pri pulte izraelskej leteckej spoločnosti El Al na letisku vo Viedni a v Ríme pripravili o život 18 ľudí a 120 spôsobili zranenia.
23. novembra 1985 - únos egyptského dopravného lietadla letiaceho z Malty. Šesť pasažierov bolo zavraždených počas letu, ďalších 60 mŕtvych pri oslobodzovacej akcii. Na palube stroja bolo spolu 97 cestujúcich.
7. augusta 1985 - Bombový útok na hotel v Glyfade neďaleko Atén usmrtil 13 ľudí.
11. júla 1985 - V Kuvajte dve bomby usmrtili osem a zranili 89 ľudí. Akcia mala za cieľ vydieranie arabských štátov v Perzskom zálive.
25. marca 1985 - Neďaleko libanonského Bejrútu uniesli stúpenci Abú Nidala britského spisovateľa Aleca Coletta, ktorý v tom čase bol v službách Agentúry OSN pre pomoc palestínskym utečencom na Blízkom východe (UNRWA). O rok únoscovia informovali, že Coletta zabili. 27. novembra 1984 - Revolučná organizácia socialistických moslimov, názov, ktorý Abú Nidalove gerily určitý čas nosili, sa priznala k zastreleniu britského vysokého komisára Percyho Norrisa v indickom Bombaji.
28. marca 1984 - Tá istá organizácia preberá zodpovednosť za smrť Kena Whittyho, kultúrneho atašé britského veľvyslanectva v Aténach.
10. apríla 1983 - Počas konferencie Socialistickej internacionály v portugalskom Lisabone Abú Nidalovi ľudia zastrelili Issama Sartawiho, popredného predstaviteľa umierneného krídla OOP, ktorý palestínskemu vodcovi Jásirovi Arafatovi robil spojku s izraelskými ľavicovými politikmi.
9. augusta 1982 - V parížskej židovskej štvrti zaútočili dvaja ozbrojenci na reštauráciu Goldenburg. Pri streľbe z automatických zbraní a granátových útokoch zahynulo šesť a zranilo sa 22 osôb.
18. júna 1982 - Atentát na Arafatovho spolupracovníka Kamala Husajna. V Ríme, kde pôsobil, sa jeho auto dostalo do nastraženej pasce a explodovalo.
2. júna 1982 - Šloma Argova, izraelského veľvyslanca v Londýne, vážne zranili traja atentátnici, ktorých sa podarilo zatknúť. Izrael využil pokus o atentát o tri dni neskôr ako zámienku pri invázii do Libanonu, o ktorej tvrdil, že má zničiť štruktúry Arafatovej OOP.
1. júna 1981 - Ozbrojený útočník v Bruseli zastrelil predstaviteľa OOP pri Európskom spoločenstve.
18. februára 1978 - Počas konferencie v cyperskej Nikózii zastrelili dvaja ozbrojenci Júsufa al-Sibaja, priateľa egyptského prezidenta Anvara Sadata, krátko po prezidentovej historickej návšteve Jeruzalema. Vrahovia sa následne pokúsili uniesť lietadlo z letiska v Larnake. Cyperské hliadky omylom zastrelili pätnásť príslušníkov egyptského policajného komanda pri oslobodzovaní osadenstva prepadnutého lietadla.
5. januára 1978 - Abú Nidalovi stúpenci v Londýne zastrelili významného umierneného predstaviteľa OOP, ktorý sa stretol na rokovaniach s izraelskými ľavicovými politikmi.
26. januára 1976 - V damaskom hoteli Semiramis štyria ozbrojenci zajali 90 rukojemníkov. Pri oslobodzovacej akcii sýrskych ozbrojených síl zomreli piati ľudia, vrátane jedného útočníka. Jeho troch komplicov obesili nasledujúci deň.
8. októbra 1974 - Všetkých 88 pasažierov zomrelo na palube lietadla spoločnosti TWA, keď v ňom nad Egejským morom vybuchla nálož. Stroj letel z Izraela do Grécka.
17. decembra 1973 - Termitovými bombami zapálili piati útočníci lietadlo spoločnosti PanAm na rímskom letisku. Útok neprežilo 32 cestujúcich.
2 alz ed