SARAJEVO. Bosniansky súd označil etnickú separáciu žiakov v miestnych školách za diskrimináciu a nariadil, že musia byť zriadené zmiešané triedy, uviedli v pondelok ľudskoprávne skupiny.
"Mestský súd v Mostare v plnej miere podporil našu sťažnosť. Potvrdil, že separácia žiakov je skutočne diskriminačná," povedal Ahmed Salcin z mimovládnej organizácie Vaša prada (Vaša pravda) pre tlačovú agentúru AFP. Súd nariadil miestnym úradom a dvom základným školám v regióne, aby od začiatku budúceho školského roka zriadili "jednotné multikultúrne školy so spoločným učebným programom".
Školy fungujú podľa systému "dve školy pod jednou strechou", ktorý zaviedli vo viacerých bosnianskych regiónoch obývaných etnickými Chorvátmi a Bosniakmi v roku 1999 pod tlakom medzinárodného spoločenstva.
Bol to kompromis vytvorený s cieľom spojiť deti moslimských Bosniakov a Chorvátov v jednej budove a vydláždiť postupne cestu k zmiešaným triedam, čo stále čelí politickej opozícii viac ako 16 rokov po skončení vojny v rokoch 1992-1995. Doteraz stále neexistovali zmiešané triedy a deti chodili do školy v rozličných časoch. Jedny mali vyučovanie ráno a druhé popoludní, čo znamenalo, že sa ani nestretli a mali rozličný vyučovací plán.
Mimovládne organizácie podali sťažnosť na súd v Mostare, aby školy prinútili zriadiť spoločné triedy s rovnakým vyučovacím plánom. Podľa MVO v etnicky zmiešaných oblastiach Bosny momentálne existuje 34 základných a stredných škôl toho druhu.
V októbri 2011 vyjadrila Európska komisia vážne obavy z pokračujúcej "diskriminácie" v bosnianskych školách. Chorvátske, srbské a bosnianske deti majú v dvoch povojnových entitách, Bosniansko-chorvátskej federácii a Republike Srbskej, tri rozličné vyučovacie plány a používajú rozličné učebnice, ktoré často prinášajú konfliktnú interpretáciu minulých udalostí.