BEJRÚT. Viac ako 20 ľudí, väčšinou príslušníkov bezpečnostných síl, zahynulo po výbuchoch dvoch náloží, ktoré explodovali v blízkosti dvoch armádnych budov v meste Idlib na juhu Sýrie.
Oznámili to sýrski ľudskoprávni aktivisti.
V hlavnom meste Damask zaútočili medzitým ručnými protitankovými granátometmi na budovu sýrskej centrálnej banky.
Zranenia utrpeli najmenej štyria policajti, informovala agentúra AP s odvolaním sa na zdroje aktivistov.
Štátne médiá zodpovednosť za oba útoky pripísali "ozbrojeným teroristom".
Tento termín využíva vláda v Damasku na označenie tých, ktorí sa usilujú o zvrhnutie viac ako desať rokov trvajúcej vlády sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Pohraničníci strieľali na libanonských lyžiarov
Sýrski pohraničníci začali v pondelok strieľať cez hranicu na skupinu lyžiarov v susednom Libanone, ktorých údajne považovali za pašerákov.
Traja Libanončania a jeden Švajčiar lyžovali na hore Hermon (2814 m), ležiacej na hraniciach medzi Libanonom a Sýriou. Jedného z libanonských lyžiarov sýrska hliadka postrelila do pleca.
"Keď sa lyžiari dostali do paľby zo sýrskeho stanovišťa, začali kričať, aby nestrieľali," uviedol pre agentúru Reuters zdroj z libanonských bezpečnostných síl.
Sýrski vojaci potom prešli cez hranicu a povedali lyžiarom, že môžu odísť. Tí potom museli niekoľko hodín kráčať k najbližšej libanonskej základni.
Opozícia skladá zbrane
Viac ako 170 opozičných sýrskych povstalcov sa rozhodlo zložiť zbrane a vzdať sa do rúk oficiálnym bezpečnostným zložkám pod vedením Damasku. V pondelok o tom napísala tlačová agentúra Saná.
Povstalci podľa nej bojovali v severozápadnej provincii Idlib a na okraji sýrskej metropoly. Podľa agentúry ich následne prepustili, pretože "neboli zaangažovaní do krvavých zločinov a prisľúbili, že už nikdy nevezmú do rúk zbrane".
Dohodnuté prímerie
Od 12. apríla, keď osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Kofi Annan dohodol medzi znepriatelenými stranami uzavretie prímeria, sa oficiálnej armáde vzdalo už tisíc Sýrčanov.
Podľa Annana sýrsky vodca Baššár al-Asad dohodu nedodržuje a v uliciach sýrskych miest naďalej bojuje proti opozičným povstalcom. Vláda v Damasku tvrdí, že len zasahuje proti "ozbrojeným teroristom", ktorí sa snažia destabilizovať krajinu.
OSN tvrdí, že od začiatku protivládnych nepokojov v Sýrii proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada spred 13 mesiacov zahynulo už viac ako 9-tisíc ľudí.