VIEDEŇ. Líbyjský minister ropného priemyslu Šukrí Ghánim, ktorého telo našli bez známok života v nedeľu v Dunaji vo Viedni, sa podľa výsledkov nariadenej pitvy utopil. Polícia nenašla nijaké indície, ktoré by naznačovali cudzie zavinenie, nemá informácie ani o akútnom ohrození tejto osoby, uviedol v pondelok v rakúskej metropole jej hovorca Roman Hahslinger.
Zatiaľ nie je jasné, ako a za akých okolností skončil vo vodách Dunaja niekdajší prominentný predstaviteľ bývalého Kaddáfího režimu, ktorého spájala s rakúskou metropolou nielen profesionálna minulosť, vrátane pôsobenia v službách Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ale aj rodinné puto, pretože dve z jeho dcér sú občiankami Rakúska.
Nič nenasvedčuje ani samovražde, žiadny list na rozlúčku sa nenašiel, potvrdil hovorca. Z jeho slov je zrejmé, že rakúska polícia zatiaľ nepozná ani čas, ani miesto, na ktorom sa exminister ocitol vo vodách Dunaja.
Vyšetrovanie prípadu pokračuje preto všetkými smermi.
Definitívne by svetlo do objasnenia príčiny úmrtia mali vniesť výsledky toxikologického vyšetrenia, ktoré však budú známe najskôr koncom týždňa.
Neprehľadnosť kauzy zvyšuje ešte fakt, že prvé agentúrne informácie o Ghánimovom úmrtí hovorili o úmrtí na následky infarktu myokardu.
Práve túto tézu šírili zdroje blízke k jeho príbuzným s tým, že smrť postihla exministra v domácom prostredí.
Posledný večer života strávil exminister v spoločnosti jednej z dcér pred televíznym prijímačom. Večer vraj nenarušili žiadne mimoriadne udalosti, Ghánim si iba sťažoval, že sa necíti dobre.
Ghánim (69) bol vysokopostaveným predstaviteľom ropného priemyslu v Líbyi v čase vládnutia plukovníka Muammara Kaddáfího.
Šéfom štátnej ropnej spoločnosti NOC bol až dovtedy, kým sa vlani v Ríme nerozhodol prebehnúť na stranu povstalcov, medzi ktorými nemal podľa informácií rakúskej tlačovej agentúry APA iba priateľov.