BERLÍN, BRATISLAVA. Slovenský prezident Ivan Gašparovič sa nepridá k štvorici prezidentov, čo sa rozhodli neprísť na májové stretnutie stredo a východoeurópskych prezidentov na ukrajinskú Jaltu.
Bojkotujú ho pre väznenie bývalej premiérky Julie Tymošenkovej.
K nemeckému prezidentovi Joachimovi Gauckovi sa podľa nemeckého magazínu Der Spiegel mal pridať aj rakúsky a slovinský prezident.
Spravodajský server Novinky.cz informoval, že k bojkotu sa pripojí aj český prezident Václav Klaus.
Nemení plány
Estónska a lotyšská hlava štátu sa podľa Der Spiegel ešte nerozhodli.
Slovenský prezident Ivan Gašparovič plány nemení. Rovnako však zatiaľ nerušia cestu ani iní prezidenti z krajín V 4.
„Slovensko pozorne sleduje túto kauzu ako aj iné súdne procesy opozičných politikov a sme rovnako znepokojení z postupu ukrajinských úradov,“ povedal hovorca prezidenta Marek Trubač.
„Považujeme za dôležité so susedom hovoriť a aj preto nerušíme cestu na Jaltu,“ dodal.
Či však tému väznenia Tymošenkovej na stretnutí prezident otvorí, bude závisieť od vývoja situácie ohľadom procesu s expremiérkou.
V Nemecku sa okrem prezidenta snaží na Ukrajinu zatlačiť aj vláda.
Ukrajinská vláda na oplátku varovala Nemecko pred používaním praktík zo studenej vojny.
Dôležitý futbal
Kancelárka Angela Merkelová by podľa Spieglu mohla bojkotovať Majstrovstvá Európy vo futbale, ktoré sa v júni začnú aj na Ukrajine.
Väčšinou pritom nemeckú reprezentáciu chodí povzbudzovať. Jej príklad by mali nasledovať aj ďalší ministri. Názor by mohla zmeniť, len ak by Tymošenkovú prepustili.
Svoju účasť na Eure zvažuje aj Václav Klaus.
Marek Trubač nevedel povedať, či sa prezident Ivan Gašparovič chystá na futbalové majstrovstvá, ktoré sa okrem Ukrajiny uskutočnia aj v Poľsku.
Pridávajú sa ďalší
Futbalové majstrovstvá by sa podľa ukrajinského ministra zahraničných vecí nemali stať rukojemníkom politiky.
KYJEV. Rozdielne názory medzi Ukrajinou a Nemeckom na zaobchádzanie s uväznenou expremiérkou Juliou Tymošenkovou by nemali spôsobiť, aby sa futbalový šampionát Euro 2012 "stal rukojemníkom". Vyhlásil to v pondelok hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Vološyn.
Hovorca vyjadril "nádej", že nedávne správy o možnom bojkote šampionátu Euro 2012 zo strany nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a ďalších vysokopostavených nemeckých predstaviteľov na protest proti údajnému týraniu Tymošenkovej vo väzení sú iba dôsledkom "nepravdivých novinových článkov".
"Nechce sa nám veriť, že nemeckí predstavitelia zvažujú opäť zaviesť metódy z čias studenej vojny a že sa pokúšajú urobiť zo športu rukojemníka politiky," povedal Vološyn pre ruskú tlačovú agentúru Interfax.
Ukrajina bude spoločne s Poľskom organizátorom majstrovstiev Európy vo futbale, ktoré sa budú konať 8. júna až 1. júla.
K Merkelovej sa pridal Barroso
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso sa v pondelok pridal k ďalším európskym štátnikom, ktorí sa rozhodli bojkotovať otvárací ceremoniál Majstrovstiev Európy vo futbale v Kyjeve, ak ukrajinská strana nezlepší situáciu v oblasti ľudských práv.
Komisárka EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingová v pondelok oznámila, že ak vláda v Kyjeve neprikročí k ráznym opatreniam pre zlepšenie situácie ľudských práv na Ukrajine, slávnostný otvárací ceremoniál Majstrovstiev Európy vo futbale bude bez jej účasti.
Krátko na to Barroso oznámil, že sa pripája k podpredsedníčke EK Redingovej z tých istých dôvodov a upozornil, že ani on 8. júna do Kyjeva nepocestuje.
Tlačová hovorkyňa komisárky Redingovej Nina Andreevová v pondelok pre európsky internetový denník EUobserver uviedla, že komisárka sa rozhodla bojkotovať futbalový šampionát aj napriek tomu, že dostala osobné pozvanie od predsedu Európskej futbalovej asociácie (UEFA) Michela Platiniho.
Komisárke viac ako priebeh zápasov leží na srdci osud Tymošenkovej, ktorá sa pred desiatimi dňami rozhodla držať protestnú hladovku.
Nepríde ani Klaus
Český prezident Václav Klaus v pondelok už skôr oznámil, že ruší svoju plánovanú cestu na budúcomesačný summit na Ukrajine - urobil tak v čase, keď sa spor okolo zaobchádzania s expremiérkou vyostruje.
Klausov bojkot stretnutia prichádza po tom, čo nemecký prezident Joachim Gauck minulý týždeň tiež oznámil, že sa nezúčastní na júnovom stretnutí európskych prezidentov na Ukrajine, ktorého hostiteľom je Viktor Janukovyč.
TASR
Lajčák: Ukrajina si dáva "vlastné góly"
Slovenský aj český minister zahraničných vecí sa zhodli, že Ukrajina je kľúčová európska krajina.
PRAHA. Ukrajina produkuje celý rad prekážok, ktoré proces jej približovania sa k európskemu priestoru zastavujú alebo spomaľujú. Vyhlásil to v pondelok slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák počas návštevy Prahy.
Uväznenie bývalej ukrajinskej premiérky Julie Tymošenkovej je podľa neho najkrikľavejším, ale nie jediným problémom. Informovala o tom agentúra Mediafax.
Lajčák rokoval o Ukrajine so svojím českým rezortným partnerom Karlom Schwarzenbergom.
"Keby som to mal vyjadriť futbalovou terminológiou, Ukrajina vykazuje veľké umenie dávať si vlastné góly," konštatoval Lajčák pred novinármi.
"Pri všetkej snahe pomôcť Ukrajine pri jej približovaní sa európskemu politickému a ekonomickému kultúrnemu priestoru, produkuje táto krajina celý rad prekážok, ktoré proces zastavujú alebo spomaľujú."
Český minister povedal, že ak sa zdravotný stav Tymošenkovej vo väzení ďalej výrazne zhorší, veľmi to ohrozí európsku pozíciu Ukrajiny.
Obaja politici odpovedali na otázku, či na protest proti väzneniu Tymošenkovej vynechajú svoju účasť na zápasoch nadchádzajúceho európskeho futbalového šampionátu, ktorý spoločne organizuje Poľsko a Ukrajina.
"Naša futbalová reprezentácia vyhlásila už pred rokom bojkot, keď sme doma prehrali s Arménskom 4:0. Nikdy som to ale v tomto kontexte nevnímal," pobavil novinárov i diplomatov Lajčák.
"Reprezentácia tým zjednodušila aj rozhodovanie ústavných činiteľov, či ju ísť na Ukrajinu povzbudzovať, alebo nie," citoval slovenského ministra Mediafax. Spojovanie politiky a športu je podľa Lajčáka veľmi citlivé a kľúčové je udržanie Ukrajiny v proeurópskom smere. Na tom sa zhodol s českým kolegom.
Schwarzenberg potvrdil, že pôjde na zápas českého tímu do Vroclavu na pozvanie poľského kolegu. Nechcel predpovedať, čo sa stane, pokiaľ by českí futbalisti postúpili zo skupiny do ďalších bojov na ukrajinské územie.
"Ukrajina je kľúčová európska krajina. Jedna z rozhodujúcich krajín v Európe. Nemôžeme si dovoliť ju nechať skĺznuť niekam do neznámeho osudu. Som toho názoru, že by sme mali využiť v budúcnosti všetky možnosti nadviazať kontakty so zodpovedajúcimi ľuďmi na Ukrajine," dodal šéf českej diplomacie.
Práve kvôli prípadu Tymošenkovej už zrušil cestu na Ukrajinu na summit prezidentov stredoeurópskych štátov český prezident Václav Klaus. Slovensko sa k podobnému kroku nechystá. Podľa Lajčáka k tomu krajinu vedú susedské vzťahy a snaha o dialóg.
TASR
Dzurinda: Gašparovič by nemal ísť na stretnutie na Ukrajinu
Slovensko má podľa Dzurindu záujem na dobrých vzťahoch s Ukrajinou, podľa exministra zahraničných vecí je tiež nutné zaujať jasný postoj.
BRATISLAVA. Slovenský prezident Ivan Gašparovič by mal podľa predsedu SDKÚ a bývalého ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu prijať podobné rozhodnutie, ako prijali prezidenti Nemecka, Rakúska či Českej republiky, a nemal by cestovať na stretnutie prezidentov stredoeurópskych a východoeurópskych krajín na Jaltu na Ukrajinu.
Ako povedal Dzurinda pre agentúru SITA, je čas na takýto jasný a verejný postoj.
Slovensko má podľa Dzurindu záujem na dobrých vzťahoch s Ukrajinou, ktorá je slovenským susedom a susedom EÚ.
„Je našim záujmom aj to, aby Ukrajina dobre rozumela nášmu dôrazu na demokratické hodnoty, na právo a vládu zákona, či rešpektovanie ľudských práv. Tieto hodnoty zdieľame so svojimi spojencami v EÚ a NATO,“ povedal Dzurinda.
Zároveň rozumie myšlienkam, že Ukrajine je treba tlmočiť naše postoje.
Podľa neho v uplynulých dvanástich mesiacoch medzinárodné spoločenstvo aj slovenská diplomacia tieto posolstvá Kyjevu sformulovali veľmi jasne.
TASR