TOKIO, BRATISLAVA. Patrilo k najrozsiahlejším používateľom nukleárnej energie. Pred nehodou v jadrovej elektrárni Fukušima malo Japonsko viac ako päťdesiat funkčných jadrových reaktorov.
Tento týždeň by však ostrovný štát mohol odstaviť posledný z nich. Po štyroch desaťročiach zostane bez energie z jadra.
Posledný reaktor
Pred minuloročným 11. marcom, keď Japonsko zasiahlo extrémne silné zemetrasenie a následná vlna cunami, fungovalo v krajine 54 jadrových reaktorov. Po nehode v nukleárnom zariadení Fukušima však úrady nariadili skontrolovať všetky elektrárne v krajine.
Takéto kontroly a krátkodobé odstávky nukleárnych elektrární sú bežné. Po silných protestoch verejnosti aj úradov však elektrárne znovu nespustili.
V krajine tak zostal iba jeden fungujúci reaktor, tretí blok elektrárne Tomari na ostrove Hokkaidó. A ten chcú odstaviť budúci víkend.
Chýba elektrina
Japonská vláda chce elektrárne znovu spustiť. Proti sú však regionálne samosprávy aj miestni obyvatelia. Boja sa minuloročných problémov. „Či teda znovu spustíme reaktory, závisí od ďalších rozhovorov,“ povedal pre The Washington Post premiér Jošihiko Noda.
Odborníci a firmy upozorňujú, že bez nukleárnej energie bude mať krajina ďalšie problémy. Odhaduje sa, že ak v lete ostrovy zasiahnu veľké horúčavy, priemyselným oblastiam môže chýbať až pätina elektriny a nasledovať budú rozsiahle výpadky.