SME

Útok v Kašmíre zranil jednu osobu, India voľby v regióne neodloží

Šrínagar/Naí Dillí 19. augusta (TASR) - Jedna osoba utrpela dnes v indickom Kašmíre zranenia pri granátovom útoku podozrivých povstalcov blízko vládneho ...

Šrínagar/Naí Dillí 19. augusta (TASR) - Jedna osoba utrpela dnes v indickom Kašmíre zranenia pri granátovom útoku podozrivých povstalcov blízko vládneho úradu vydávajúceho volebné preukazy.

Voľby v indickom štáte Džammú a Kašmír, vyhlásené na prelom septembra a októbra, vyvolali obavy z nárastu násilia moslimských vzbúrencov v regióne - stredobode napätia medzi nukleárnymi susedmi Indiou a Pakistanom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa polície sa dnešný incident odohral v meste Bírvah, 35 kilometrov západne od letnej metropoly indického Kašmíru Šrínagar. K zodpovednosti za útok sa zatiaľ neprihlásila žiadna zo skupín, pri ktorých boji proti vláde Naí Dillí zahynulo od roku 1989 okolo 35.000 ľudí. Separatisti hovoria až o 80.000 obetiach.

SkryťVypnúť reklamu

Viaceré povstalecké skupiny pohrozili narušením volieb a radikálna organizácia Džamíjat al-Mudžáhidín dokonca zabitím kandidátov, voličov i každého, kto voľby podporuje.

India dúfa, že voľby podporia legitímnosť a medzinárodnú dôveryhodnosť jej vlády v Kašmíre. Naí Dillí pritom obviňuje Pakistan z toho, že plánuje voľby sabotovať. Islamabad ich odsúdil ako frašku a označil za ďalší pokus o uzákonenie "nelegálnej okupácie" Kašmíru.

Indický vicepremiér Lál Kršna Advání predtým dnes vyhlásil, že Naí Dillí kašmírskej voľby nepreloží na neskorší termín a bude sa sústreďovať na to, aby boli slobodné a čestné. Nemyslí si totiž, že odklad by zvýšil účasť.

Kašmírski separatisti, vedený 23-členným združením Hurríjat (Sloboda), sa odmietli zúčastniť na voľbách s tým, že v minulosti boli zmanipulované v prospech proindických strán. Vplyvná komisia snažiaca sa o mier v regióne, ktorá rokovala so separatistickými skupinami, však v nedeľu naznačila možnosť odloženia volieb.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Adváního, považovaného za stúpenca tvrdej línie v indickej vládnej koalícii vedenej hinduistickými nacionalistami, sa stáva jasným, že kašmírski separatisti sú "pod vplyvom Pakistanu" a nebudú vo voľbách kandidovať z finančných dôvodov alebo "čistého strachu".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 032
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 242
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 556
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 402
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 4 084
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 696
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 991
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 647
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu