Ženeva 10. júna (TASR) - Švajčiarski vojaci, ktorí pôsobia v medzinárodných mierových misiách v zahraničí, budú môcť byť odteraz ozbrojení. Na tlačovej konferencii v Berne to dnes oznámil švajčiarsky minister obrany Samuel Schmid. Švajčiari tak tesnou väčšinou hlasov rozhodli v dnešnom referende, ktorého výsledok bol do poslednej chvíle nejasný.
Podľa oficiálnych takmer úplných výsledkov (chýbajú iba údaje z Vaudu) sa voliči 51 percentami vyslovili za vyzbrojenie vojakov, 49 percent z nich hlasovalo proti. Účasť voličov dosiahla 41,9 percenta.
Aj na ďalšiu otázku referenda odpovedali Švajčiari áno. Schválili tak možnosť účasti švajčiarskej armády na vojenských cvičeniach pod vedením NATO. Tretia otázka sa týkala cirkvi, voliči svojím áno zrušili článok ústavy, podľa ktorého zriaďovanie nových biskupských úradov podliehalo schváleniu civilných orgánov.
Po dlhej patovej situácii medzi stúpencami a odporcami pridelenia zbraní švajčiarskym modrým prilbám sa dnes voliči rozhodli pre "áno". —vajčiarski vojaci dostanú teda do rúk zbrane na vlastnú obranu alebo na plnenie svojich úloh. Vzhľadom na neutralitu Švajčiarska však zostáva v platnosti dobrovoľné nasadenie vojakov ako aj mandát OSN alebo Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Z dovedna 4,8 milióna oprávnených voličov vyzbrojenie podporili najmä obyvatelia väčších miest, zatiaľ čo západná, francúzsky hovoriaca časť krajiny ako aj obyvatelia vidieka boli proti.
Referendum v tejto tradične neutrálnej alpskej krajine bolo považované za skúšku postoja verejnosti k nadviazaniu bližších vzťahov s medzinárodným spoločenstvom. Ak by sa v referende väčšina Švajčiarov priklonila k vysloveniu "nie", mohlo by to podľa médií zmenšiť šance Švajčiarska na vstup do OSN, o čom sa má hlasovať na budúci rok. Aj napriek tomu, že členstvo v OSN a Európskej únii je jednou z priorít švajčiarskej vlády, u obyvateľstva táto myšlienka nevyvoláva veľký entuziazmus.
Od skončenia tzv. studenej vojny sa Švajčiarsko pokúšalo o nové definovanie úlohy svojho vojska v snahe prispôsobiť sa svetovým zmenám, no tradičná neutralita limituje aktivity švajčiarskych vojakov. Hoci sa malý švajčiarsky kontingent zúčastňuje na medzinárodnej mierovej misii v Kosove, museli doteraz švajčiarskych vojakov ochraňovať príslušníci rakúskych jednotiek, vzhľadom na skutočnosť, že Švajčiari doteraz nemohli mať v rukách zbrane.