SME

Charles Colson: Nixonov génius zla

Poradca amerického prezidenta bol jedným z hlavných strojcov aféry Watergate. Skončil aj vo väzení.

Charles Colson pre mnohých Američanov predstavoval to najhoršie z Nixonovej vlády.Charles Colson pre mnohých Američanov predstavoval to najhoršie z Nixonovej vlády. (Zdroj: SITA/AP)



Politika býva často špinavým športom vhodným len pre silné žalúdky. V Spojených štátoch sa za jedného z najslávnejších preborníkov v politických trikoch za posledné desaťročia považuje Richard Nixon.

Republikánsky prezident zo 70. rokov pre odpočúvanie oponentov musel z Bieleho domu ako jediný v histórii predčasne odísť.

Nixonov hlavný „génius zla", ktorý pre neho robil čiernu robotu, sa volal Charles Colson (16. 10. 1931 - 21. 4. 2012). Bol jedným z hlavných strojcov známej aféry Watergate. Za účasť v inej kauze ho odsúdili a skončil na sedem mesiacov vo väzení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nixonov fanatik

Rodák z Bostonu sa sám označoval za „protiliberálneho, protitlačového Nixonovho fanatika". Vyštudovaný právnik sa prvýkrát dostal k vrcholovej politike, keď slúžil pre republikánskeho senátora Leveretta Saltonstalla.

Práve u neho sa podľa vlastných slov naučil „čierne umenie" podsúvania zavádzajúcich článkov do médií či strhávania plagátov protivníkov.

K tímu Richarda Nixona sa pridal v kampani pred voľbami v roku 1968. Po úspešnom zvolení si ho nový prezident stiahol medzi poradcov. Krátko nato si v ich tíme vybojoval vďaka svojej nemilosrdnosti a bezcitnosti výnimočné postavenie.

„Bol to pravdepodobne najneobľúbenejší poradca v Bielom dome, ktorého sa zároveň aj ľudia najviac báli," napísal magazín Time v roku 1973. Nixon však naňho spomínal ako na jedného z najspoľahlivejších.

„Keď som sa sťažoval Colsonovi, bol som si istý, že sa s tým niečo urobí. Málokedy som sa sklamal," citoval z Nixonových memoárov denník New York Times.

Colson o sebe sám povedal, že pre Nixona by podviedol aj svoju starú mamu, ak by bolo treba. Roky v Bielom dome ukázali, že to nebolo prehnané tvrdenie.

Trikov mal Colson v zásobe dostatok. Podľa denníka Daily Telegraph mal napríklad raz najať vagabundov, aby zbili protivojnových demonštrantov.

Iní dvaja muži mali predstierať, že sú homosexuáli a podporovať demokrata Georgea McGoverna. Všetko však prebil iný kúsok Nixonovej administratívy.

SkryťVypnúť reklamu

Práve Colson v predvolebnej kampani v roku 1972 najal spolužiaka z výšky Howarda Hunta, ktorý viedol skupinu, ktorá mala v areáli washingtonskej centrály Demokratickej strany v komplexe Watergate nainštalovať odpočúvacie zariadenia.

Aféra, známa ako Watergate, sa dostala na verejnosť. Viedlo to až k tomu, že v roku 1974 Richard Nixon odstúpil z prezidentskej funkcie.

Na začiatku sa pritom zdalo, že odpočúvanie Nixonovi neublížilo, voľby v roku 1972 vyhral.

„Keď budem spisovať svoje memoáre, napíšem tam, že Watergate bola brilantne zahraná eskapáda, ktorá odvrátila pozornosť demokratov od skutočných tém a dovolila nám získať výrazné víťazstvo," povedal Colson podľa New York Times v roku 1972.

Kauzy však dobehli prezidenta a rovnako aj Colsona. V roku 1971 Daniel Ellsberg posunul médiám tajné správy, známe ako Pentagon papers, ktoré hovorili, že vojna vo Vietname sa vyvíja inak, než hovorí vláda.

Colson chcel zdiskreditovať Ellsberga a tak nariadil, aby ukradli záznamy o ňom od jeho psychiatra. V júni 1974 ho za to súd poslal do väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Stal sa silne veriacim

Krátko pred rozsudkom nastal zlom v Colsonovom živote. Stal sa silne veriacim evanjelikálom. „Ak Colson dokáže oľutovať svoje hriechy, je nádej pre každého," pochyboval Boston Globe, či nejde len o taktiku, ako získať kratší trest.

Colsonov ďalší život ukázal, že to nebola pretvárka. Keď po siedmich mesiacoch vyšiel z väzenia, začal propagovať náboženské hodnoty. Založil napríklad inštitúciu, ktorá šírila kresťanstvo medzi americkými väzňami. V súčasnosti podľa Los Angeles Times využíva jej programy 200-tisíc väzňov vo viac ako 1300 zariadeniach.

Jeho spolupracovníci z tohto obdobia hovorili o milom priateľskom človeku. Colson napísal viac ako tridsať kníh, bojoval proti potratom či za náboženskú slobodu.

Patril k jedným z najvplyvnejších predstaviteľov evanjelikálov v Amerike. Napriek tomu, ako veľmi sa zmenil, si ho mnohí budú pamätať ako nemilosrdného muža Nixonovej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR

Cirkevné procesy majú písané i nepísané pravidlá. Zmeniť sa môže veľa.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu