Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
Čchena čínsky režim väznil, lebo poukazoval na porušovanie práv. Podarilo sa mu ujsť.
PEKING, BRATISLAVA. Patrí medzi najznámejších čínskych disidentov. Od detstva je slepý, no denne ho strážilo takmer deväťdesiat ľudí.
Čchen Kuang-čcheng napriek tomu z domáceho väzenia v nedeľu utiekol a nahral video s požiadavkami.
Výzva prezidentovi
Hovorí v ňom o tom, že čínske orgány ho väznili protiprávne. Bili jeho i jeho rodinu, často sa to končilo zlomeninami. Vládu vyzval, aby sa útoky skončili a aby korupciu medzi čínskymi straníkmi riešila v súlade s právom.
Vraj osobne počul úradníkov hovoriť, že na zákonoch v skutočnosti nezáleží. Čchen neprezradil, kde sa schováva.
Záznam zverejnila disidentská stránka so sídlom v americkom Texase. Aktivisti uviedli, že Čchen je na bezpečnom mieste v Pekingu, ktorý je asi osem hodín cesty autom od jeho dediny Tongšiku, kde ho doteraz väznili.
Hovorí sa, že by mohol byť na americkej ambasáde.
Šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová v minulosti žiadala Čchenovo prepustenie.
Ten sa pre režim stal nepohodlným po tom, ako začal hovoriť o porušovaní práv pri presadzovaní politiky jedného dieťaťa, napríklad pri nútených potratoch. Dúfal, že ak bude takéto prípady odhaľovať, vláda proti tomu zakročí.
Bosý právnik
Namiesto toho zakročila proti nemu. V roku 2006 ho s vymyslenou obžalobou poslali na štyri roky do väzenia, po prepustení ho uväznili doma a nikoho k nemu nepúšťali. Ak sa niekto pokúsil o návštevu, zbili ho.
Čchen sa medzitým stal jedným zo symbolov odporu proti režimu. Preslávil sa ako „bosý právnik“.
Právo totiž študoval len vo voľnom čase, no dokázal radiť ľuďom, ktorí sa dostali do konfliktu s úradmi.
Diplomacia vo Washingtone mlčí o jeho osude
WASHINGTON. Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok opakovane odmietlo odpovedať na otázky o nevidiacom čínskom aktivistovi.
Objavili sa špekulácie, že Čchen Kuang-čcheng po úteku z domáceho väzenia našiel útočisko na americkom veľvyslanectve v Pekingu.
Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Victoria Nulandová povedala, že o aktivistovi nemá informácie a k tejto otázke sa nebude vyjadrovať. Čchen, ktorý oslepol ako dieťa následkom ochorenia, patrí medzi najznámejších bojovníkov za ľudské práva v Číne.
Čínsky aktivista sa zastával žien, ktoré boli násilne sterilizované alebo prinútené k interrupcii. Väznili ho štyri a pol roka.
Na slobodu sa Čchen dostal v septembri 2010. Odvtedy bol bez zákonného dôvodu v domácom väzení, čo vyvolávalo opakované protesty aj v zahraničí. Jeho stúpenci a spolupracovníci v piatok oznámili, že ušiel a dostal do Pekingu.
Mlčanie amerického rezortu diplomacie o Čchenovi podčiarklo delikátnosť situácie pred cestou americkej ministerky zahraničných vecí Hillary Clintonovej a amerického ministra financií do Číny.
TASR