DAMASK, PRIŠTINA. Sýrska opozícia žiada v boji proti prezidentovi Bašárovi Asadovi pomoc od Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK).
Výmenou by Damask uznal nezávislosť Kosova, informovala agentúra AP.
Predstavitelia sýrskej opozície v Prištine žiadajú rady a pomoc bývalých predstaviteľov UCK pre boj proti Bašárovi Asadovi.
Exilový opozičný aktivista Ammar Abdul Hamíd tvrdí, že sledovanie, ako sa nová krajina "vzmáha z nočnej mory a vzmáha sa ako štát", môže byť pre sýrskych disidentov inšpirujúce.
"Sme tu, aby sme sa učili," povedal Hamíd v rozhovore pre AP v Prištine.
Silnejúci radikálni islamisti
Hamíd je jedným z troch sýrskych opozičných aktivistov, ktorí sa na návšteve Kosova stretli s bývalými predstaviteľmi UCK, informoval srbský spravodajský server RTS.
Západné tajné služby sú však vážne znepokojené možnosťou, že demokratické povstanie v Sýrii "prevezmú" radikálni islamisti.
Prvé znaky takéhoto posunu sú už viditeľné, pretože povstalci už podľa nich začali od kresťanských rodín vyberať tzv. daň z hlavy, uviedol RTS.
Takýto vývoj situácie bol takmer istý, pretože v priebehu povstania v Sýrii prišiel do tejto krajiny veľký počet radikálnych islamistov z Iraku, niektorých arabských krajín i z Európy, upozornili kresťanské organizácie zo Sýrie.
Annanov mierový plán nefunguje
Sýrska vláda podľa šéfa OSN neplní svoj záväzok voči mierovému plánu podporovanému OSN, keďže nestiahla z miest ťažké zbrane a vojakov.
Medzinárodní pozorovatelia v Sýrii podľa Pan Ki-muna hlásia "pokračujúcu prítomnosť ťažkých zbraní, vojenskej techniky a vojakov v populačných centrách".
Pan konštatoval, že je "hlboko znepokojený" pokračujúcim násilím a zabíjaním v krajine.
Šéf OSN vyzval Damask, aby bezodkladne splnil svoj prísľub voči mierovému plánu, ktorý má zabrániť ďalšiemu krviprelievaniu a upadnutiu krajiny do občianskej vojny.
V Damasku zabíjal samovraždený útočník
Samovražedný atentátnik sa v piatok odpálil v sýrskom hlavnom meste Damask pred mešitou, z ktorej po poludňajších modlitbách vychádzali ľudia.
Podľa nových informácií zabil 11 ľudí, vrátane seba, a 30 ich zranil, informovala sýrska štátna televízia. Minister zdravotníctva potvrdil najmenej osem mŕtvych, z toho sedem policajtov.
Sýrska televízia odvysielala zábery na ulicu s preliatou krvou. Sýrsky režim odsúdil útok, ku ktorému došlo v mestskej štvrti Mídán, ako dielo "teroristov" pokúšajúcich sa destabilizovať krajinu.
Na iných miestach Sýrie protestovali tisíce ľudí voči pretrvávajúcim násilnostiam režimu prezidenta Bašára Asada. Aktivisti uviedli, že tisíce ľudí protestovali v meste Aleppo na severe krajiny, v centrálnom regióne Hamá i severnej provincii Idlib.
V hlavnom meste Damask v piatok zaznamenali tiež tri iné, malé výbuchy, pri ktorých zahynula jedna osoba. Štátna agentúra SANA neskôr informoval o štvrtom výbuchu - na ceste, pri ktorom utrpeli zranenie dvaja ľudia v okoloidúcom taxíku.
Tím pozorovateľov bude v krajine do pondelka
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vymenoval za šéfa novej pozorovateľskej misie OSN v Sýrii nórskeho generála a poradcu vyslanca OSN a Ligy arabských štátov Kofiho Annana.
Generálmajor Robert Mood bude súčasne slúžiť ako hlavný vojenský pozorovateľ OSN v Sýrii, oznámil v piatok zástupca hovorcu OSN Eduardo del Buey.
OSN plánuje do pondelka vyslať do Sýrie 15 pozorovateľov, ktorí doplnia predsunutý tím pozorovateľov poverených sledovaním dodržiavania prímeria v krajine.
Hovorca medzinárodného sprostredkovateľa Kofiho Annana dodal, že vyvíjajú maximálne snahy o vyslanie celej misie, ktorá má mať 300 členov.
"Očakávame, že do konca apríla, v pondelok, tam bude všetkých 30" členov predsunutého tímu, povedal Ahmad Fawzí agentúre Reuters.
"Nedošlo k žiadnym zdržaniam. Naopak, k vyslaniu prvých 15, ktorí sú na mieste aj s civilnou podporou, došlo mimoriadne rýchlo. Budujú tam hlavný štáb pre novú misiu," dodal.
Fawzí odmietol výhrady sýrskych opozičných aktivistov k tempu vysielania pozorovateľov. Uviedol, že v priebehu 48 hodín odvtedy, čo Bezpečnostná rada OSN 14. apríla schválila vyslanie predsunutého tímu, v sýrskych uliciach hliadkovalo šesť pozorovateľov.
OSN pred týždňom odsúhlasila vyslanie asi 300 neozbrojených vojenských pozorovateľov na tri mesiace.
Fawzí uviedol, že proces je časovo náročný, keďže treba kontaktovať členské štáty a získať ich súhlas na presun vojakov z iných mierových misií OSN v regióne.
Biely dom plánuje zvýšiť tlak na sýrskeho prezidenta
Spojené štáty sú sklamané tým, že sýrska vláda nedokázala dodržať sľuby ohľadom mierového plánu, podporovaného OSN.
Washington chce preto zvýšiť tlak na sýrskeho prezidenta Bašára Asada, uviedol hovorca Bieleho domu Josh Earnest.
"Zamýšľame pokračovať vo zvyšovaní medzinárodného tlaku proti Asadovmu režimu a čo najsilnejšími možnými slovami ich (Sýriu) povzbudzujeme, aby dodržali svoje povinnosti a záväzky, ktoré urobili v súvislosti s plánom Kofiho Annana," povedal Earnest. Citovala ho agentúra Reuters.
Komisia vyzvala Sýriu, aby chránila humanitárnych pracovníkov
Sýrska vláda musí zaručiť bezpečnosť zahraničných dobrovoľníkov v oblasti humanitárnej pomoci, vyhlásila v piatok eurokomisárka pre humanitárnu pomoc Kristalina Georgievová.
Jej výzva je reakciou na zabitie jedného z humanitárnych pracovníkov, ktorý prišiel o život výkonu svojej činnosti.
Obeťou je Muhammad Chadrá, ktorý pomáhal organizácii Sýrsky arabský červený polmesiac. K jeho smrti došlo za zatiaľ nevyjasnených okolností, keď pomáhal zachraňovať životy občanov mesta Dúmá, v blízkosti Damasku.
"Pokračujúce násilie prehlbuje humanitárnu krízu a vytvára krízové situácie, ktoré treba okamžite riešiť. Vyzývam preto vládu Sýrie, aby spolupracovala s predstaviteľmi medzinárodných humanitárnych organizácií a umožnila voľný pohyb a prístup humanitárnym pracovníkom na všetky krízové miesta," uviedla Georgievová.
Komisárka povedala, že je smutná a šokovaná správou o smrti jedného z dobrovoľných humanitárnych aktivistov.
Dodala, že takíto ľudia by mali bez strachu o svoje životy a svoje zdravie zachraňovať životy a zdravie ľudí, ktorí sa ocitli v núdzi či ohrození.
Európska komisia od vypuknutia občianskeho konfliktu v Sýrii podporila humanitárne operácie v tejto krajine a tiež operácie na pomoc pre utečencov sumou desať miliónov eur. Do dnešného dňa členské štáty EÚ na tie isté humanitárne účely vynaložili 22 miliónov eur.