Násilnosti, ktoré páchajú sýrske ozbrojené sily, sú na úrovni zločinov proti ľudskosti, uvádza sa vo vyhlásení.
ŠTRASBURG. Rada Európy (RE) dnes vyzvala Bezpečnostnú radu OSN, aby trvala na urýchlenom schválení embarga na dodávky zbraní do Sýrie. Týmto spôsobom by sa malo umožniť pokojné vyriešenie situácie v krajine, uvádza sa vo vyhlásení zástupcov 47 členských krajín RE, ktoré na zasadaní v Štrasburgu prijali veľkou väčšinou hlasov.
Parlamentné zhromaždenie RE (PZ RE) odsúdilo násilnosti, ktorých sa dopúšťajú obe strany sýrskeho konfliktu - vládne jednotky aj opozícia. Požiadali, aby boli páchatelia postavení pred Medzinárodný súdny dvor. Násilnosti, ktoré páchajú sýrske ozbrojené sily, sú na úrovni zločinov proti ľudskosti, uvádza sa vo vyhlásení.
Proti rezolúcii hlasovala väčšina ruských členov PZ RE. Poslancom strany Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina sa však nepodarilo zmierniť kritiku na adresu režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Mierový plán medzinárodného sprostredkovateľa Kofiho Annana je podľa PZ RE jedinou možnosťou, ako v Sýrii predísť občianskej vojne. Cieľom všetkých snáh je "vybudovanie novej, demokratickej a pluralistickej Sýrie," uvádza sa vo vyhlásení.
Arabí vyzval OSN na urýchlené vyslanie pozorovateľov
Generálny tajomník Ligy arabských štátov (LAŠ) Nabíl Arabí dnes vyzval generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, aby urýchlil vyslanie pozorovateľov do Sýrie, kde majú dozerať na dodržiavanie prímeria dohodnutého spoločným vyslancom OSN a LAŠ Kofim Annanom.
"OSN váha s vyslaním pozorovateľov do Sýrie. Násilnosti a zabíjanie sa v Sýrii neskončili," povedal Arabí na úvod stretnutia ministrov zahraničných vecí LAŠ v egyptskej Káhire.
Arabí navrhol, aby OSN do Sýrie presunula pozorovateľov, ktorí už pôsobia v iných častiach Blízkeho východu.
Hlavnou témou zasadania arabských ministrov je situácia v Sýrii dva týždne po vyhlásení prímeria sprostredkovaného Annanom, ktoré sa však nedodržiava.
Arabí oznámil, že LAŠ 16. mája usporiada stretnutie so zástupcami sýrskych opozičných skupín zamerané na zjednotenie odporcov režimu prezidenta Bašára Asada. Povstanie proti Asadovi sa začalo vlani v marci a násilnosti si podľa odhadov OSN vyžiadali 9000 mŕtvych.