Prímerie nerešpektujú vládne jednotky ani opoziční povstalci. V stredu zahynulo pri výbuchu v meste Hama asi 70 ľudí.
DAMASK, TEL AVIV. Prímerie v Sýrii sa skôr nedodržuje ako dodržuje a každým dňom je to horšie. Analytici už priamo hovoria, že prímerie, ktoré bolo od začiatku riskantným podnikom, je v troskách.
Diplomati sú opatrnejší, ale ich znechutenie nad situáciou v Sýrii narastá. Očakáva sa, že správa o stave v Sýrii, ktorú má o týždeň predložiť špeciálny vyslanec OSN Kofi Annan, bude tieto pocity odrážať.
Francúzi čoraz častejšie hovoria o vojenskej intervencii, Američania by chceli ďalšie, tvrdšie sankcie a arabské štáty sa vo štvrtok stretli v Káhire, aby sa dohodli čo ďalej. Všetko však závisí od postoja Ruska a Číny, ktoré boli nateraz ochotné súhlasiť len s prímerím a pozorovateľmi OSN.
Do krajiny ešte, aj pre sýrske obštrukcie, stále nedorazilo tristo pozorovateľov OSN, ktorí by mali na prímerie dohliadať. Malá skupina, čo už v Sýrii je, veľa nezmôže. Prímerie nedodržujú ani vládne jednotky, ani ozbrojená opozícia.
Režim a opozícia sa vzájomne obviňujú z násilia. V stredu v meste Hama, ktoré je jedným z centier revolúcie, výbuch zabil najmenej 70 ľudí. Vláda tvrdí, že ho spôsobila opozícia, svedkovia hovoria o ostreľovaní vládnymi jednotkami.
Povstanie v Sýrii trvá viac ako rok a vyžiadalo si najmenej 9-tisíc obetí. Prímerie, ktorého podmienky režim stále úplne nesplnil, trvá pár dní a na niektorých miestach prispelo k relatívnemu upokojeniu situácie. Ľudia v mestách, ktoré pozorovatelia navštívili, často žiadali o medzinárodnú intervenciu, ktorá by ich zbavila vlády prezidenta Bašara Asada.
Ten sa odmieta vzdať moci a povstanie označuje za prácu cudzích tajných služieb.