KÁBUL. Afganistan a Irán sa dohodli na výmene väzňov. Informovalo o tom dnes ministerstvo zahraničných vecí v Kábule. Tento krok je znamením otepľovania vzťahov medzi dvoma susednými krajinami pred plánovaným stiahnutím zahraničných bojových síl z Afganistanu v roku 2014.
V iránskych väzniciach sú zadržiavané tisíce afganských väzňov - niektorí čakajú na vykonanie trestu smrti za obchodovanie s drogami - a ich väznenie spôsobilo vlani napätie medzi oboma krajinami.
"V utorok (24. apríla) dohodu podpísal iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád a okamžite vstúpila do platnosti," povedal pre tlačovú agentúru Reuters hovorca afganského ministerstva zahraničných vecí. Dodal, že Irán zadržiava vo väzniciach približne 3000 Afgancov.
Nie je jasné, koľko iránskych väzňov sa nachádza v afganských väzeniach.
Obe susedné krajiny prvýkrát načrtli pravidlá, určujúce podmienky takejto výmeny, v roku 2006. Tie umožnili väzňom alebo ich rodinám vybrať si, či chcú byť za mrežami v Iráne, alebo v Afganistane.
Afganské ministerstvo zahraničných vecí pochválilo krok Iránu ako "posilňovanie dvojstranných vzťahov" - ale vo vyhlásení uviedlo, že dohoda sa vzťahuje iba na väzňov, ktorým chýba najmenej šesť mesiacov do ukončenia výkonu trestu.
Keďže NATO a jeho zahraniční partneri sa pripravujú ukončiť svoju bojovú úlohu do konca roka 2014, pozornosť sa obracia na susedov Afganistanu a na to, akú úlohu by mohli hrať v pomoci pri vytváraní budúcnosti tejto krajiny.
Vzťahy medzi Afganistanom a Iránom sa síce zlepšili od zvrhnutia fundamentalistického hnutia Taliban spred vyše desiatich rokov, pričom Washington dokonca vyhlásil, že Teherán by mohol pomôcť stabilizovať a znovu vybudovať Afganistan - ale zväzky sú stále krehké.
Kábul uviedol, že bol šokovaný vlaňajšími správami, že Irán popravil veľký počet afganských väzňov, väčšinou odsúdených za obchodovanie s drogami medzi oboma krajinami. Tie sú najväčšími užívateľmi ópia na svete.
Ekonomické ťažkosti a neistota vedú mnohých Afgancov k tomu, že prekračujú priepustnú, 1000 kilometrov dlhú hranicu smerom na západ. Irán je v súčasnosti hostiteľom už vyše milióna afganských utečencov.
Niektorí Afganci však tvrdia, že v rukách Iráncov zažívajú zaujatosť a zaobchádza sa tam s nimi ako s druhoradými občanmi. Niektorým dokonca odmietajú dať kvalifikovanú prácu a mnohí sa uchyľujú k obchodovaniu s narkotikami.
Priekupníci s drogami bežne dostávajú v Iráne tresty smrti. Irán patrí ku krajinám, kde sa popravuje najviac na svete.
Zdroj: Reuters