DILLÍ, BRATISLAVA. Osemnásťročná Laxmi Sargarová žila až donedávna bežný život tínedžerky v severoindickom štáte Radžastan. Až kým k nej neprišla rodina pre ňu neznámeho mladíka, ktorý si na dievča robil nárok.
Laxmi až dovtedy nevedela, že keď mala rok, jej rodičia ju sľúbili vtedy len trojročnému chlapcovi Rakešovi. A jeho rodičia si teraz po ňu prišli.
„Zo sobáša som bola nešťastná. Povedala som rodičom, že s tým nesúhlasím a vyhľadala som pomoc,“ povedala agentúre AP.
Ženích súhlasil
Prišla do mimovládnej organizácie Sarathi Trust a tá jej pomohla. Laxmi sa stala prvým dievčaťom v Indii, ktorému sa podarilo anulovať manželstvo dohodnuté rodičmi.
Kľúčové bolo, že so zrušením zväzku nakoniec súhlasil aj Rakeš. Spočiatku trval na manželstve, no ľudia z mimovládky ho presvedčili, že Laxmi by s ním nebola šťastná. „Mala depresie. Nemala toho chlapca rada a nechcela poslúchnuť svojich rodičov,“ hovorí Kriti Bhartiová zo Sarathi Trust. Laxmi teraz tvrdí, že za jej rozhodnutím stoja aj členovia jej rodiny.
Podľa Bhartiovej ide o prvý takýto príklad a dúfa, že sa ním inšpirujú aj ďalšie dievčatá. Dohodnuté sobáše detí sú síce v Indii oficiálne zakázané, no najmä v chudobných, vidieckych oblastiach krajiny sú stále bežné.
Do puberty doma
Prieskumy však hovoria, že až desať percent dievčat v Radžastane vydajú skôr, ako dovŕšia osemnásť rokov. Väčšinou sa tak stane ešte v detstve, s rodičmi ostávajú žiť až do puberty a potom sa presťahujú do rodiny ženícha.
Dievčatá sa niekedy proti sobášu búria, no ide o veľmi ojedinelé prípady a zatiaľ žiadnej sa nepodarilo sobáš anulovať.
Podľa UNICEFu sa až dve pätiny detských sobášov odohrajú v Indii aj napriek tomu, že vláda a mimovládne organizácie proti tomuto zvyku bojujú.