Od poslednej návštevy druhého najvýznamnejšieho muža najľudnatejšej krajiny sveta v Poľsku v roku 1987 sa toho veľa zmenilo. V Poľsku už nevládnu komunisti a Čína sa stala druhou najmocnejšou ekonomikou na planéte.
Aj preto sa rokovania – včera s poľskými štátnikmi, dnes s ďalšími 15 premiérmi strednej a východnej Európy vrátane Roberta Fica – majú týkať hlavne ekonomickej spolupráce.
Záujem Číny o strednú Európu a Poľsko v posledných rokoch stúpa. Ako vyrátal thinktank Central & Eastern Europe Development Institute, kým do roku 2004 investovali čínske firmy v Poľsku len chabých 100tisíc dolárov, v nasledujúcich rokoch to bolo už 120 miliónov.
Aj preto si rokovania s premiérom a skupinou 300 čínskych biznismenov nikto nechce pokaziť. Na ľudské práva v Číne, uväznených disidentov či situáciu v Tibete, sa tak štátnici pýtať nechystajú.
„My nie sme veľmocou, ktorá by mohla okrikovať Číňanov,“ odpovedal profesor Tomasz Nalecz, poradca prezidenta Komorowského na výzvy, aby sa zaoberali aj ľudskými právami.
Na to je Čína citlivá. Podľa spomínanej správy, keď v roku 2008 Poľsko privítalo dalajlámu, neprišiel v ten rok na oficiálnu návštevu krajiny ani jeden čínsky biznismen. Aj preto dnes zrejme žiaden poľský ani iný štátnik ľudí, ktorí chcú protestovať za slobodný Tibet, nepoteší.