Fiškálna zmluva čaká na ratifikáciu. Škrty začínajú byť v mnohých krajinách únie nepopulárne.
BRUSEL, BRATISLAVA. V Bruseli už hľadajú nové meno pre nemecko-francúzske politické duo.
Ak po májových prezidentských voľbách nahradí Nicolasa Sarkozyho socialista Francois Hollande, obľúbený tandem s kancelárkou Angelou Merkelovou Merkozy nahradí buď Merkoland alebo Frangela.
„Zmena politiky by bola po víťazstve Hollanda zásadnejšia,“ hovoria bruselskí diplomati. Hollande už viackrát zopakoval, že ak vyhrá, chce meniť fiškálnu zmluvu. A zmena pomerov čaká viaceré krajiny vrátane trojáčkového Holandska.
Viac socialistov
Fiškálnu zmluvu podpísali európski lídri pred šiestimi týždňami, aby poslali trhom správu, že členské štáty únie začnú tvrdo šetriť.
Zmluva, ku ktorej sa pridali všetci okrem Čechov a Britov, zavádza prís-nejšiu kontrolu rozpočtov. Má začať platiť od januára 2013. Dovtedy ju musia štáty ratifikovať. Platiť bude, keď to urobí najmenej 12 z nich.
Fakty
Možné zmeny
- Írsko – o štyri týždne bude jediné referendum o fiškálnej zmluve, pribúda odporcov zmluvy a nerozhodnutých,
- predčasné voľby v Grécku, Holandsku, možno v Česku,
- prezidentské voľby vo Francúzsku.
Ak by ju spochybnili Francúzi, našli by podporu vo viacerých krajinách. „Máme problém. Šetrenie nie je atraktívne,“ hovoria nemeckým médiám diplomati z Európskej komisie.
Hollande by mal určite podporu slovenského premiéra Roberta Fica.
„Bolo by dobré, keby pri európskom stole sedelo viac sociálnych demokratov,“ povedal premiér po stretnutí s predsedom Európskeho parlamentu, nemeckým sociálnym demokratom Martinom Schulzom.
Fico na svojej prvej návšteve Bruselu pri všetkých stretnutiach so špičkami Európskej únie opakoval, že nemožno len škrtať a nepodporovať hospodársky rast.
Hovoril o tom s českým premiérom Petrom Nečasom a vo štvrtok bude rokovať s ďalšími premiérmi Visegrádskej skupiny. Hollande sa k šetreniu stavia rovnako.
„Serióznosť pri rozpočte áno, doživotné šetrenie nie,“ hovorí favorit v súboji o Elyzejský palác.
Referendum a voľby
Ratifikácia fiškálnej zmluvy môže byť problémom vo viacerých krajinách. Na škrtoch padla holandská vláda, Íri majú o mesiac ako jediní referendum o fiškálnej zmluve, Grékov čakajú predčasné voľby a dlho nemusí vládnuť ani česká pravicová vláda, hoci Praha sa k zmluve nepridala.
Nemecko už muselo kritikom pripomenúť, že zmeny fiškálnej zmluvy sa nechystajú.
„Zmluvu sme dohodli po dlhých rokovaniach. Rozhodnutia na prekonanie dlhovej krízy nebudú závislé od volebných výsledkov,“ povedal pre agentúru DPA nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle.