ADDIS ABEBA. Africká únia vyzvala v stredu Sudán a Južný Sudán, aby do dvoch týždňov obnovili rokovania a do troch mesiacov dospeli k dohode o zastavení konfliktu a vyriešení sporov.
V opačnom prípade rozhodne o riešení situácie Únia záväzným nariadením.
Mierový a bezpečnostný výbor Únie vypracoval v utorok večer sedembodovú cestovnú mapu, podľa ktorej majú obe strany zastaviť násilnosti do 48 hodín a stiahnuť jednotky zo sporných oblastí, ktoré si nárokujú obe krajiny.
Napriek výzvam a snahám však ostreľovanie a bombardovanie hraničnej oblasti zo strany Sudánu pokračuje a hrozí, že konflikt by mohol prerásť do vojny.
Ropnú oblasť okolo mesta Hidžlídž na sudánskom území obsadili juhosudánske jednotky 10. apríla. Južný Sudán si totiž na tento pohraničný región robí nárok.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun označil juhosudánsky krok za nelegálny a sily Južného Sudánu sa z oblasti stiahli.
Medzinárodné spoločenstvo vyzýva obe strany, aby zasadli k rokovaciemu stolu, sudánsky prezident Umar Bašír však počas návštevy spornej oblasti vyhlásil, že rokovať nebude.
Počet obetí konfliktu nie je známy, pretože sudánske úrady nepovolili novinárom oblasť navštíviť. Rôzne zdroje hovoria o 400 až 1200 mŕtvych.
Južný Sudán sa od Sudánu oddelil v júli minulého roka na základe referenda, v ktorom sa obyvatelia prevažne kresťanského juhu vyslovili za nezávislosť od moslimského severu.
Obaja noví susedia sa však nedokázali dohodnúť na presnom vymedzení hranice ani na rozdelení zisku z ropy, ktorá je základným zdrojom príjmov pre ich hospodárstvo.
Južný Sudán prepustil sudánskych vojnových zajatcov
DŽUBA. Južný Sudán dnes prepustil sudánskych vojnových zajatcov, čo je gesto vzbudzujúce nádej na zmiernenie napätia medzi Ďzubou a Chartúmom.
Juhosudánska armáda a ozbrojené sily Sudánu sa dostali do eskalujúceho prihraničného konfliktu v sporných ropných oblastiach, čo hrozilo vypuknutím vojny.
Sudán a Južný Sudán majú jedny z najvýznamnejších zásob ropy v Afrike. Od získania nezávislosti Južného Sudánu vlani v júli však nedokážu vyriešiť spor o výnosy z ropy a vytýčiť spoločnú hranicu.
Takmer všetka produkcia ropy uviazla na hraniciach po tom, ako Sudán uzavrel ropovody, ktoré surovinu z vnútrozemského Južného Sudánu prepravovali do prístavu.
Zintenzívneli aj boje, čo prinútilo Čínu - majúcu ekonomické záujmy v oboch krajinách - a Africkú úniu, aby sa snažili o diplomatickú dohodu.
Prepustenie 14 sudánskych vojakov, ktorí padli do zajatia juhosudánskej armády (SPLA) v bojoch o ropnú prihraničnú oblasť Heglig v dňoch 10.-15. apríla, potvrdil hovorca juhosudánskej armády Philip Aguer.
SPLA obsadila ropné pole Heglig začiatkom mesiaca, neskôr sa však pod medzinárodným tlakom stiahla. Ďzuba obviňovala sudánsku armádu z bombardovania svojho územia, čo Chartúm odmietal.
Dohodu o prepustení sudánskych zajatcov sprostredkoval Egypt a do Sudánu sa vrátia cez Káhiru. Podľa Aguera má aj sudánska armáda zajatcov - najmenej sedem príslušníkov SPLA - a požiadali o ich prepustenie, ak sú ešte nažive.
TASR