Viedeň 10. júna (TASR) - Výsledok referenda v Írsku, v ktorom sa 54 percent zúčastnených voličov vyslovilo proti prijatiu dohody z Nice, rozprúdil v Rakúsku koncom týždňa novú debatu o Európskej únii a jej plánovanom rozšírení.
Rakúsky prezident Thomas Klestil vidí vo výsledku referenda v Írsku "zvrat k horšiemu" v ďalšom procese rozširovania. Výsledok referenda síce proces rozširovania únie neohrozí, môže však posilniť odporcov tohto procesu, povedal Klestil v rámci stretnutia prezidentov stredoeurópskych krajín v severotalianskej Verbanii.
Spolkový kancelár Wolfgang Schüssel vyslovil názor, že na nadchádzajúcom summite EÚ v Göteborgu sa musí hľadať východisko zo vzniknutej situácie. Kancelár zároveň pripomenul víťazstvo euroskeptikov v Dánsku a povedal, že do procesu rozširovania bude potrebné vniesť viac "predvídavosti a kreativity."
Podľa korutánskeho premiéra Jörga Haidera je potrebné, aby sa podobné referendum uskutočnilo aj v Rakúsku. Haiderovu myšlienku podporila počas víkendu aj predsedníčka spoluvládnucej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), rakúska vicekancelárka Susanne Riessová-Passerová. Podľa jej názoru spôsobilo referendum v Írsku "veľmi vážnu situáciu" a naznačilo krízu v dôvere medzi Európskou úniou a jej občanmi.
Predseda poslaneckého klubu koaličnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Andreas Khol tento návrh síce odmietol, vyslovil však pochopenie pre Írov a označil výsledok hlasovania za "výkrik národa".
Predstavitelia opozičných sociálnych demokratov (SPÖ) a Zelených sa vyslovili za pokračovanie procesu rozširovania a za vznik otvorenej a silnej Európy.