Brusel 10. júna (TASR) - Rozšírenie Európskej únie (EÚ) bude dominovať vrcholnej schôdzke šéfov štátov a vlád európskej pätnástky, ktorou v piatok a v sobotu (15.-16. júna) vyvrcholí polročné švédske predsedníctvo v EÚ. Prezidenti a premiéri sa však nevyhnú ani výsledkom referenda v Írsku, ktorým jeho obyvatelia odmietli novú zmluvu o EÚ z Nice a skomplikovali tak jej ratifikáciu.
Ďalšou veľkou témou summitu bude životné prostredie - jedna z priorít švédskeho predsedníctva. Okrem toho budú európski lídri diskutovať o budúcnosti Európy, spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike a množstve ekonomických tém. Summitu bude vo štvrtok predchádzať schôdzka s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom a v sobotu popoludní sa lídri pätnástky stretnú so svojimi partnermi z kandidátskych krajín vrátane Slovenska.
Summit však bude najmä o rozšírení a švédske predsedníctvo v EÚ sa stále nevzdáva možnosti, že nakoniec bude možné stanoviť termín prijatia prvých krajín, alebo aspoň presnejší časový harmonogram záverečnej etapy prístupových rozhovorov s kandidátmi.
Švédska ministerka zahraničných vecí Anna Lindhová sa netají ambíciou presadiť do záverov summitu dátum uzavretia prístupových rozhovorov na koniec roku 2002 a termín prijatia nových členov na začiatok roku 2004. Hoci s týmito termínmi operuje EÚ už dlhšie v rámci tzv. cestovnej mapy, nejde zatiaľ o definitívny záväzok voči kandidátom, ale skôr o možnosť.
Podľa diplomatov sú ale členské krajiny EÚ zdržanlivejšie a nechcú dávať kandidátom predčasné záväzky. Ani európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen od Göteborgu konkrétne dátumy neočakáva. Oponenti stanovenia dátumu argumentujú tým, že by kandidáti spomalili svoju prípravu, pretože by považovali svoj vstup za automatický.
Politologička Heather Grabbeová z londýnskeho Strediska pre európsku reformu si však myslí opak - poprední kandidáti majú cieľ byť pripravení na vstup do EÚ v roku 2003, pre ich vlády je však ťažké presviedčať zákonodarcov a ministerstvá, aby sa poponáhľali, keď nemajú jasný dôkaz, že EÚ ich v dohľadnom čase príjme. Navyše stanovený dátum by EÚ nezaväzoval, ktorú krajinu musí prijať ako prvú, kandidáti by o svoje miesta vo vlaku do Bruselu súťažili.
"EÚ jednoznačne potrebuje stanoviť v Göteborgu dátum prvých prijatí. História európskej integrácie ukazuje, že všetky dôležité projekty sa podarilo dosiahnuť len ak bol vymedzený jasný časový rámec. Bez konečného termínu bude donekonečna pokračovať podvádzanie s reformou inštitúcií a hašterenie o rozpočet," napísala Grabbeová v týždenníku European Voice.
Summit v Göteborgu sa v podstate začne už vo štvrtok, keď sa uskutoční vrcholná schôdzka lídrov pätnástky s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom. Oficiálne zasadnutie Európskej rady (tvoria ju prezidenti a premiéri členských štátov EÚ) otvorí v piatok predpoludním už tradične stretnutie s predsedníčkou Európskeho parlamentu (EP) Nicole Fontainovou. Nasledovať bude prvé pracovné zasadnutie a slávnostný obed podávaný švédskym kráľom. Popoludní sa uskutoční druhé pracovné zasadnutie.
Sobotňajšie predpoludnie zasvätia lídri EÚ príprave záverečných ustanovení summitu a potom sa na pracovnom obede stretnú so šéfmi štátov a vlád z 13 kandidátskych krajín. Slovensko by mal zastupovať premiér Mikuláš Dzurinda.
V rámci summitu možno v Göteborgu očakávať mohutné demonštrácie rôznych aktivistov, ktorí už tradične využívajú dejiská veľkých podujatí, aby upútali pozornosť svetových médií. Rovnako tomu bolo vlani v decembri v Nice alebo počas zasadnutia Medzinárodného menového fondu v Prahe. Švédska polícia očakáva až 12.000 demonštrantov, neponecháva preto nič na náhodu a je pripravená na najhoršie.
Už týždeň pred summitom začali policajti stavať barikády okolo konferenčnej sály v centre mesta a vyprázdnili väznice, aby mali kde umiestniť zadržaných demonštrantov. Život v meste bude úplne ochromený - asi 200 obchodov a reštaurácií ostane koncom týždňa zatvorených a okolo 3000 ľudí žijúcich alebo pracujúcich v okolí dejiska summitu bude potrebovať špeciálne priepustky.
Všetkých 5000 hotelových izieb v Göteborgu je už niekoľko mesiacov rezervovaných pre delegácie a médiá, zatiaľ čo mesto pripravilo asi 10.000 postelí v 20 školách pre demonštrantov.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab