DAMASK, BRATISLAVA. Mali zastaviť násilie, odradiť prezidenta Bašara Asada od ďalších násilností. Nepodarilo sa. V Sýrii aj počas prítomnosti pozorovateľov OSN zomierajú ľudia, za posledné dva dni ich bolo asi sto.
Odporcovia režimu v mestách, ktoré Asad obliehal a bombardoval, sa pritom na pozorovateľov veľmi tešili.
Napríklad v Homse ich v uliciach nadšene vítali pokrikmi: „Nech žije Sýria!“
Verné Rusko a Čína
Precitnutie prišlo neskôr, keď ich režim vyhľadal a potrestal a na odbojné štvrte útočil. Bombami aj samopalmi.
„Títo pozorovatelia v skutočnosti prinášajú len skazu. Tam, kam prídu, režim zaútočí,“ posťažoval sa agentúre AP obyvateľ Homsu.
Situácia by sa mohla zmeniť už čoskoro. Kým teraz je v krajine len štrnásť pozorovateľov, Kofi Annan, špeciálny vyslanec OSN pre konflikt v Sýrii, cez víkend presvedčil Bezpečnostnú radu, aby ich tam poslala aspoň tristo.
Až vtedy bude vraj možné spoľahlivo skontrolovať, či Asad dodržiava prímerie, ktoré sa malo začať 12. apríla.
Jeho súčasťou malo byť napríklad stiahnutie vojakov z miest, čo sa nestalo, nehovoriac o tom, že vláda mala povoliť demonštrácie. Proti nim však tvrdo zasahuje.
Boje síce na niekoľko dní mierne ustali, no teraz to vyzerá rovnako ako pred vyhlásením prímeria. Vláda pritom stále opakuje, že len bojuje proti „ozbrojeným teroristickým skupinám“.
Tvrdšiemu zásahu proti Asadovi v Bezpečnostnej rade bránia Rusko a Čína, ktoré odmietajú tlak na zmenu režimu. Západ preto prestáva veriť, že na pôde OSN sa dá niečo dosiahnuť.
Američania aj Briti už varovali, že ak Annanov plán zlyhá, prijmú vlastné, tvrdé opatrenia.
Európska únia už v pondelok sprísnila svoje sankcie proti Damasku. Zakázala dovoz luxusného tovaru, v ktorom majú záľubu najmä Asad s manželkou a vplyvní podnikatelia okolo nich, a výrobkov, ktoré by mohli mať vojenské využitie. Ide napríklad aj o chemikálie, z ktorých by mohli vyrábať bomby.
Potravinová pomoc
Podobná taktika však na Asada zatiaľ veľmi neplatí. Povstanie proti nemu trvá už viac ako rok, zomrelo pri ňom asi desaťtisíc ľudí, no on sa na odchod nechystá.
Ešte pred vypuknutím povstania malo v krajine problém s potravinami asi 1,4 milióna ľudí, tvrdí OSN. Jej agentúra Svetový potravinový program teraz chystá dodávky pre ľudí v najviac zasiahnutých oblastiach.
Do mesiaca chce rozdávať potraviny asi pre pol milióna ľudí, no priznáva, že ďalší milión by pomoc potreboval tiež.
Annan: Situácia je neprijateľná
Satelitné snímky ukázali, že sýrske jednotky nestiahli ťažké zbrane z miest.
NEW YORK. Medzinárodný vyslanec Kofi Annan informoval Bezpečnostnú radu OSN so sídlom v New Yorku, že situácia v Sýrii je naďalej "neprijateľná".
Vyjadril obavy najmä nad správami, že vládni vojaci vstúpili do stredosýrskeho mesta Hamá, pričom strieľali z automatických zbraní.
Vyslancove vyjadrenia citovali diplomati pod podmienkou zachovania anonymity, pretože Annanov brífing prostredníctvom videomosta sa konal za zatvorenými dverami.
Annan ešte povedal, že celková situácia v Sýrii je "v úplnom protiklade s vôľou medzinárodného spoločenstva".
Annan podľa diplomatov dodal, že ak sa potvrdí dnešná paľba vládnych vojakov v Hamá, "bude to trestuhodné a neprijateľné".
Bývalý šéf OSN takisto vyhlásil, že sľuby o uplatnení jeho šesťbodového mierového plánu sa musia dodržať.
Podľa Annana je nutné, aby sa pozorovatelia OSN rýchlo rozmiestnili na území Sýrie.
"Potrebujeme mať v teréne oči a uši, musíme byť schopní rýchlo a slobodne sa pohybovať," zdôraznil Annan.
Podľa skorších informácií satelitné snímky ukázali, že sýrske jednotky nestiahli ťažké zbrane z miest a nevrátili sa do kasární, ako to vyžadoval Annanov plán.
tasr