Benátky 10. júna (TASR) - Na otvorení 49. ročníka výstavy výtvarného umenia Bienále v Benátkach dostal v sobotu najvyššie ocenenie - Zlatého leva - nemecký pavilón. Porota sa rozhodla oceniť prácu sochára Gregora Schneidera, ktorý zaujal svojím "obcesívnym labyrintom z priestorov" a dielom "Podmienky nevoľnosti ako možnosti slobody". Umelec nechal priviezť do Benátok niekoľko častí svojho obytného domu v Rheydte pri Mönchengladbachu a postavil trojposchodovú niekoľkotonovú krabicovú stavbu s množstvom izieb, slepých miestností a podliezacích vchodov.
Ďalšími dvoma Zlatými levmi bol ocenený americký sochár Richard Serra a jeho krajan, maliar Cy Twombly. Osobitnú cenu udelila porota kanadským umelcom Janet Cardiffovej a Georgesovi Buresovi Millerovi za ich novodobý "kinematický experiment" ktorým spojili fikciu a realitu do mnohorakých "ciest v priestore a čase", ďalšiu z nedotovaných všeobecných cien dostala Talianka Marisa Merzová a Francúz Pierre Huyghe.
Bienále umeleckej tvorby v Benátkach, ktoré potrvá až do 4. novembra, kráča v tomto roku úplne s duchom doby. Po omladzovacej kúre, ktorú "matke všetkých bienále", založenom v roku 1895 predpísal švajčiarsky organizátor Harald Szeemann, je tento ročník veľkolepou prehliadkou aktuálnych postmoderných trendov umeleckej scény a táto hlavná myšlienka rezonuje vo všetkých národných pavilónoch na pozemku Giardini di Castello. V celom areáli možno vidieť vlastné videoprojekcie, inscenácie a hororové miniscénky. Okrem Schneiderovho labyrintu je tu aj drevená chodba bez otvoru islandského umelca Finnbogiho Peturssona, ktorá mýli prítomných vibráciami.