Agentúrne spravodajstvo sme doplnili autorským článkom denníka SME.
LONDÝN. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) v utorok ostro kritizovala viaceré európske krajiny za ich údajnú diskrimináciu moslimov vo viacerých oblastiach.
Vo svojej správe nazvanej Voľba a predsudok: diskriminácia moslimov v Európe sa pritom zameriava predovšetkým na Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Španielsko a Švajčiarsko.
Politici podporujú predsudky
Organizácia so sídlom v britskom Londýne vlády v Európe v utorok vyzvala, aby robili viac pre boj proti stereotypom spojenými s vyznávačmi islamu.
"Namiesto toho, aby bojovali proti týmto predsudkom, politické strany a verejní činitelia ich príliš často zneužívajú v honbe za hlasmi voličov," konštatuje AI.
Organizácia tvrdí, že európske krajiny často diskriminujú moslimov napríklad pri prijímaní do zamestnania. Ženy sú zo strany potenciálnych zamestnávateľov odmietané len preto, že nosia tradičné šatky, a muži za to, že majú v súlade s moslimskými tradíciami praktizovanými vo viacerých islamských krajinách zarastené tváre.
Zamestnávateľom je podľa organizácie vo viacerých krajinách protizákonne tolerované odmietnuť moslimských kandidátov „s tým, že by náboženské symboly vadili ich klientom alebo kolegom“.
Izolácia žien
Odsúdila zákaz nosenia výrazných náboženských symbolov v školách. Je to podľa nej otázka slobody prejavu a slobody náboženského presvedčenia a „malo by to platiť pre všetky viery rovnako“.
Amnesty International podrobila ostrej kritike aj Švajčiarsko, ktoré v roku 2009 zakázalo výstavbu nových minaretov. Ľudskoprávnym aktivistom sa nepáči ani postoj španielskeho autonómneho regiónu Katalánsko, ktoré podľa nich odmieta povoliť výstavbu mešít na svojom území.
Obmedzujúce zákony ako zákaz celotelových závojov podľa Amnesty viedli k izolácii a stigmatizácii moslimských komunít, a najmä žien.
V krajinách Európskej únie žije podľa údajov nemeckého Inštitútu islamských archívov z roku 2007 približne 16 miliónov moslimov a na celkovej populácii majú viac ako trojpercentný podiel.