PEKING. Severná Kórea je v záverečnej fáze prípravy tretieho jadrového testu a čoskoro ho bude schopná aj uskutočniť.
Agentúre Reuters to v utorok povedal dobre informovaný zdroj s väzbami na Južnú Kóreu a Čínu, ktorý v roku 2006 správne predpovedal prvú severokórejskú jadrovú skúšku len pár dní pred jej uskutočnením.
“Bude to čoskoro. Prípravy sú skoro ukončené,” povedal zdroj, ktorý tak potvrdil nedávne správy v juhokórejských médiách, podľa ktorých by sa jadrový test mohol v KĽDR uskutočniť už o dva týždne.
Severná Kórea plánuje údajne podzemný nukleárny test pri severovýchodnom meste Pchung-kje-ri, ktoré bolo dejiskom aj predchádzajúcich dvoch nukleárnych skúšok v rokoch 2006 a 2009. Ukončenie príprav podľa médií naznačujú satelitné snímky.
Severná Kórea otestovala jadrové zbrane v októbri 2006 a v máji 2009. Oba testy sa uskutočnili tesne po skúšobnom odpálení rakety. KĽDR pred týždňom vystrelila raketu, ktorá mala vyniesť na obežnú dráhu satelit. Raketa však preletela iba asi 120 kilometrov a zrútila sa do mora.
Západ a susedné krajiny vypustenie satelitu považujú len za krycí manéver pre test rakety dlhého doletu schopnej niesť jadrovú hlavicu.
Severná Kórea minulý týždeň pohrozila odvetou za kritiku neúspešného štartu jej rakety. KĽDR má podľa odhadov jadrový materiál na šesť až osem atómových bômb, obohacovanie uránu však môže jej zásoby nukleárneho materiálu zvýšiť.
Biely dom: Čínska firma mohla pomôcť Severnej Kórei pri rakete
Biely dom v pondelok oznámil, že oficiálne informoval Čínu o nových obvineniach, podľa ktorých čínska firma napriek embargu OSN predala Severnej Kórei komponenty transportéra rakiet, predstaveného na nedávnej vojenskej prehliadke.
Americká vláda má podozrenie, že čínsky výrobca dodal Severnej Kórei podvozok a ďalšie časti vozidla. Washington plánuje incident využiť na vyvíjanie tlaku na Peking na to, aby sprísnil uplatňovanie sankcií voči Pchjongjangu, uviedol cez víkend nemenovaný americký vládny činiteľ.
Zistenia USA sa objavili v čase napätia, ktoré vyvolalo nedávne neúspešné vypustenie severokórejskej rakety i obavy, že KĽDR môže pripravovať ďalšiu jadrovú skúšku.
"Spojené štáty budú naďalej spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom, vrátane Číny, na uplatňovaní sankcií proti programu balistických rakiet a jadrovému programu Severnej Kórey," uviedol v pondelok hovorca Bieleho domu Jay Carney.
"Hovorili sme o týchto obvineniach s čínskou vládou... v rámci pokračujúcich úzkych konzultácií o Severnej Kórei," povedal novinárom.
Medzi USA a Čínou
Washington sa podľa vládneho zdroja domnieva, že čínska firma Hubei Sanjiang nepredala Severnej Kórei celé vozidlo, pričom komponenty predávala na civilné účely pravdepodobne nastrčenej firme zakrývajúcej skutočnú totožnosť kupujúceho. Nešlo by tak o úmyselné porušenie zákazu predaja vojenského zariadenia Pchjongjangu.
Peking, jediný významný spojenec izolovanej Severnej Kórey, poprel porušenie akýchkoľvek predpisov po tom, ako na vojenskej prehliadke na oslavu zakladateľa KĽDR videli moderné prepravné vozidlo, ktoré bolo podľa niektorých západných expertov navrhnuté alebo možno vyrobené v Číne.
Americký minister obrany Leon Panetta kongresmanom vo štvrtok povedal, že Čína poskytla určitú pomoc raketovému programu Severnej Kórey, avšak nepozná "presný rozsah" tejto pomoci.
Zdroj: Reuters
Čínsky prezident podporil Kim Čong-una
Čínsky prezident vyjadril podporu KĽDR.
PEKING. Čínsky prezident Chu Ťin-tchao vyjadril podporu novému severokórejskému lídrovi Kim Čong-unovi a prisľúbil zachovávať úzke vzťahy medzi vládami oboch komunistických krajín.
Stalo sa tak v pondelok na stretnutí čínskeho prezidenta s delegáciou severokórejskej robotníckej strany v Pekingu, napísala dnes agentúra DPA.
Kimovo vedenie umožní severokórejskému ľudu "raziť nové cesty a dosiahnuť nové výsledky pri budovaní prosperujúcej a silnej krajiny," uviedol Chu.
Nedávne potvrdenie Kima za prvého tajomníka severokórejskej Robotníckej strany Kórey bolo "veľkou udalosťou" uviedol prezident, ktorý stojí na čele čínskej komunistickej strany.
Čína bude podľa neho pokračovať v budovaní "priateľstva a spolupráce" s KĽDR a "posilňovaní komunikácie a koordinácie v hlavných regionálnych a medzinárodných otázkach".
Čínsky líder sa tak vyjadril v čase najnovšieho napätia medzi oboma Kóreami po neúspešnom odpálení severokórejskej rakety z 13. apríla. Existujú pritom obavy, že KĽDR chystá uskutočniť tretiu jadrovú skúšku.
Peking odpálenie rakety neodsúdil a vyzval na "pokoj a zdržanlivosť" zo strany medzinárodného spoločenstva.
USA v pondelok zverejnili obvinenia, že čínska firma napriek embargu OSN predala Severnej Kórei komponenty transportéra rakiet, predstaveného na nedávnej vojenskej prehliadke v Pchjongjangu.
Americká vláda má podozrenie, že čínsky výrobca dodal Severnej Kórei podvozok a ďalšie časti vozidla.
TASR
Pentagon sa zameria aj na Čínu
Pentagon chystá novú tajnú službu.
WASHINGTON. Americké ministerstvo obrany pripravuje vytvorenie novej spravodajskej služby, ktorá sa zameria aj na odvrátenie prípadných hrozieb zo strany Iránu alebo Číny.
V pondelok večer o tom napísal denník New York Times. Nová Obranná tajná služba (DCS) má pritom úzko spolupracovať s Ústrednou spravodajskou službou (CIA) a v jej radoch majú pôsobiť stovky agentov.
Podľa denníka ide o dôkaz, že Spojené štáty chcú viac integrovať spravodajskú spoluprácu medzi armádou a CIA. Má o tom svedčiť aj fakt, že Pentagon minulý týždeň nominoval Michaela Flynna za šéfa vojenskej rozviedky DIA.
Generál pritom ešte nedávno pôsobil v radoch Veliteľstva pre spojené špeciálne operácie (JSOC), ktoré sa podieľalo na zavraždení viacerých vysoko postavených povstaleckých vodcov v Iraku a Afganistane.
JSOC údajne takisto stálo za atentátom na vodcu al-Kájdy Usámu bin Ládina.
TASR