SME

Hokejisti zarobia viac

Jednou zmožností, ako môže Slovensko jednoducho získať zahraničné investície, je vychovať kvalitného športovca. Postačí na to prijateľná finančná investícia, talent a chuť. Keď odíde v dvadsiatich rokoch do zámoria, môže ako hokejista NHL priniesť republi

Jednou zmožností, ako môže Slovensko jednoducho získať zahraničné investície, je vychovať kvalitného športovca. Postačí na to prijateľná finančná investícia, talent a chuť. Keď odíde v dvadsiatich rokoch do zámoria, môže ako hokejista NHL priniesť republike zaujímavú hotovosť. Pri ročnom zárobku dva milióny dolárov im po desiatich rokoch po zaplatení daní a odpočítaní životných nákladov zostane asi osem miliónov dolárov. V slovenskej ekonomike to predstavuje tristošesťdesiat miliónov slovenských korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Platy Pálffyho, Bondru, Demitru, Šatana, Stümpela či Švehlu sú pritom ešte vyššie, iní sa cez tú sumu hravo dostanú po zarátaní bonusov. Ak teda spočítame ročné platy spomenutých hráčov, vyjde nám suma prevyšujúca jednu miliardu slovenských korún. Špičkoví športovci sú skutočne naším pokladom. Počas uplynulej sezóny hralo v NHL až tridsaťdva Slovákov, ďalší reprezentovali krajinu v nižších súťažiach alebo v Európe. Približne stovka slovenských hokejistov hrá za vyšší ročný príjem ako desať miliónov korún. To je viac, ako získal štát za predaj niektorých lukratívnych podnikov.

Podotýkame, že ich zarobili vlastnými rukami a daň sa vyberá aj niekoľkoročnou stratou súkromia či voľného času, nehovoriac o zdravotnom riziku.

Väčšina športovcov napriek tomu nepomýšľa na to, že by v zahraničí zostala aj po skončení profesionálnej kariéry. Aspoň sčasti sa tak ich čisté peniaze minú u nás na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Nadácie

To, že ide pri platoch špičkových hokejistov o neuveriteľné sumy, si uvedomujú aj sami športovci. Vedia, že zabezpečujú nielen seba, ale aj svoje deti. Ani jeden z nich neukladá svoje investície do ponožky. Takmer všetci podnikajú alebo to majú v úmysle a nemalým dielom prispievajú aj na charitu. Peter Bondra je jedným zo zakladateľov nadácie Scoring for childern, do ktorej prispieva za každý vlastný gól stovkou dolárov. Peniaze idú detským nemocniciam.

Bondra je takisto zriaďovateľom nadácie, ktorá sa stará o hokejové nádeje. Spolu so Šatanom, Demitrom, Stümpelom, Pálffym a Handzušom prispeli k realizácii myšlienky hokejových stratégov a nadšencov, na čele s doterajším trénerom reprezentácie Filcom. Nadácii sa venujú nielen počas svojej profesionálnej kariéry, ale počítajú s jej dlhodobou funkčnosťou. Nie je vylúčené, že sa niektorý z nich stane jej čestným správcom.

SkryťVypnúť reklamu

Róbert Švehla zasa podporuje domovskú Duklu Trenčín. Keď napriek úvahám o skončení kariéry podľahol tlaku klubu Toronto Maple Leafs, dohodol sa na podpísaní ročného kontraktu na štyri milióny dolárov. Táto zmluva obsahuje aj opciu na ďalšie dve sezóny a bonusy vo výške šesťstotisíc dolárov. Za päť rokov tak Dukla zinkasuje Švehlov milión dvestopäťdesiattisíc dolárov. Ide o skutočne výnimočný dar, pri prepočte to predstavuje päťdesiatpäť miliónov korún. Pritom, ak bude pokračovať v kariére aj po uplynutí päťročnej lehoty, pribudne do fondu každú sezónu ďalší milión dolárov.

Čisté investície

O mnohých charitatívnych akciách, dražbách a podujatiach slovenských špičkových hokejistov sa verejnosť ani nedozvie. Nerobia to pre zvyšovanie svojej popularity, tej si „užijú“ pri svojej práci dosť. Slovensko vďaka nim prichádza k investíciám zo stavby a kúpy nehnuteľností, ich zariadenia, z podnikania v ich réžii. Podniká český hokejista Jaromír Jágr, brankár Dominik Hašek, český poradca investuje peniaze aj za Žigmunda Pálffyho.

SkryťVypnúť reklamu

Jágr sa chce po skončení hokejovej kariéry takisto usadiť doma v Českej republike, Hašek to už urobil. V Pardubiciach chce pôsobiť v domovskom klube. Hokejová legenda Wayne Gretzky sa stal po skončení kariéry podielnikom klubu Finis, kde hrali aj Slováci Handzuš, Nagy, Suchý a Radivojevič. Český tenista Ivan Lendl je zasa podielnikom klubu Carolina Hurricanes. Obe krajiny sa tak môžu dočkať toho, že za športovými klubmi nebudú stáť zbohatlíci typu Rezeša, ale slušní ľudia typu Demitru a ostatných.

Autor: MARCEL VLNAFOTO SME – ĽUBOŠ PILC

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 071
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 595
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 125
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 670
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 271
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 863
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu