RANGÚN, BRATISLAVA. Aj Európska únia uznala, že Barma sa mení. Na rok pozastavila takmer všetky sankcie proti režimu, jeho lídri môžu cestovať po Európe, firmy spolu obchodovať. Podobný krok už predtým urobili Spojené štáty a Austrália.
Opozícia v parlamente
Úplne voľnú ruku však ešte režim nedostal. Brusel naďalej zachoval embargo na dovoz zbraní, armáda si totiž napriek tomu, že odovzdala vládnutie civilistom stále drží veľkú moc. K sankciám sa Brusel opäť vráti v októbri.
Únia Barmu odmeňuje za to, že do parlamentu prvýkrát pustila členov opozičnej Národnej ligy za demokraciu na čele s držiteľkou Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij. Jej premiéra v zákonodarnom zhromaždení sa však trochu skomplikovala.
Rovnako ako jej spolustraníci, 43 novozvolených poslancov, odmietla zložiť poslaneckú prísahu. V nej sa hovorí, že nový poslanec bude ochraňovať ústavu. Tá je však stále nedemokratická, garantuje miesta poslancov vojakom, nezaručuje ani všetky ľudské práva.
Su Ťij je vítaná
Jedným z hlavných cieľov Su Ťij je zmena tejto ústavy, preto odmietla prisahať, že ju bude ochraňovať.
Prezident Thein Sein podľa Guardianu pripustil, že o prísahe sa dá hovoriť. „Je to však len na Su Ťij, či chce do parlamentu, je tam vítaná,“ dodal.