ANKARA. Turecko vetovalo účasť izraelskej delegácie na májovom summite členských krajín NATO, ktorých lídri sa stretnú v americkej metropole Chicago.
Turecko ako členská krajina 28-člennej aliancie má na takýto krok právo a svoj postoj oprelo o argument, že židovský štát nemá nárok na účasť na takomto fóre. Ako v pondelok pre agentúru AFP uviedol nemenovaný zdroj, turecká vláda trvá na tom, že "NATO je organizácia, kam Izrael nepatrí".
Postoj moslimskej krajiny súvisí so stále chýbajúcim ospravedlnením židovského štátu za zásah izraelskej armády voči flotile smerujúcej do blokovaného Pásma Gazy pred dvoma rokmi.
Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu na nedávnom stretnutí šéfov diplomacií krajín NATO potvrdil postoj vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, za čo zožal kritiku svojich rezortných kolegov. Davutoglu podľa tureckých médií údajne odpovedal, že jeho krajina "nemôže považovať za partnera štát, ktorý zabil tureckých občanov v medzinárodných vodách".
V máji 2010 izraelské vojenské komando zaútočilo na tureckú humanitárnu flotilu vezúcu pomoc pre Pásmo Gazy. Pri zásahu zahynulo deväť tureckých aktivistov. Incidentom sa zaoberala vyšetrovacia komisia OSN, v správe ktorej sa uvádza, že Izrael použil neprimeranú silu proti propalestínskym aktivistom snažiacim sa prelomiť námornú blokádu Pásma Gazy.
Správa však zároveň konštatuje, že samotná blokáda je v súlade s medzinárodným právom.