Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
HAAG, BRATISLAVA. Slovenské pravicové strany sa pred voľbami odvolávali na holandský model ako príklad budúceho fungovania.
Menšinová vláda v Haagu, ktorú vo všetkých otázkach okrem európskych podporovala opozičná strana, sa v pondelok rozpadla. Vydržala len o niečo dlhšie ako posledná slovenská vláda, 558 dní.
Najväčší zástancovia šetrenia
Liberálny holandský premiér Mark Rutte podal demisiu. Šéf protiimigračnej Strany slobody Geert Wilders totiž cez víkend odmietol pokračovať v rokovaniach o podpore rozpočtových škrtov. Úsporné opatrenia v hodnote 14 až 16 miliárd eur od krajiny žiada Európska únia.
V súlade s novými pravidlami v eurozóne musí Holandsko znížiť verejné výdavky, keďže budúcoročný deficit sa odhaduje na 4,6 percenta HDP, čo je vysoko nad stanovený trojpercentný limit.
Holandsko pritom patrilo medzi najväčších zástancov obmedzení deficitov v únii. Opatrenia mali predložiť Európskej komisii do konca apríla.
Podľa Wildersa by však uškodili hospodárskemu rastu a nesúhlasil najmä so škrtmi v oblasti dôchodkov. V otázkach únie podporovali vládu niekedy labouristi, no tentoraz jej nepomohli.
Prieskumy prajú radikálnej ľavici
Predčasné voľby môžu byť v júni alebo na jeseň. V utorok má podľa AP Rutte vystúpiť v parlamente, kde bude diskusia o rozpočtových škrtoch a určí sa termín.
Podľa súčasných prieskumov by sa v nich posilnili vládnuci liberáli, druhí by skončili radikálni ľavičiari zo Socialistickej strany, ktorí sú proti škrtom.
Nasledovali by proeurópski labouristi a po nich Wilders, ktorý by si mierne pohoršil.