BENTIU. Sudánsky prezident Umar Bašír dnes vyhlásil, že nebude rokovať s Južným Sudánom, ktorý predtým obsadil ropný región Heglig.
"Nebudeme rokovať s vládou Juhu, lebo rozumejú len reči zbraní a munície," povedal Bašír sudánskym vojakom v kasárňach neďaleko ropného poľa pri sporných hraniciach.
Generál Kamal Abdal Márúf, ktorý velil sudánskej armáde pri bojoch v Hegligu, povedal, že armáda zabila 1200 juhosudánskych vojakov. Južný Sudán túto bilanciu poprel.
Lietadlá sudánskej armády v pondelok opäť zaútočili na juhosudánske mesto Bentiu, ktoré je správnym centrom pohraničného štátu Unity bohatého na ropu.
Nové bombardovanie
Ako informoval predstaviteľ juhosudánskeho vojenského spravodajstva Mac Paul, terčom najnovšieho bombardovania bol miestny most a trhovisko, počet obetí na životoch však zatiaľ nie je známy.
Armádu Chartúmu pritom obvinil z "narušenia územia Južného Sudánu a "jasnej provokácie".
Bomby zhodené na strategický most v Bentiu dopadli len okolo 50 metrov od tamojšieho spravodajcu tlačovej agentúry AFP.
Ďalšie podľa neho zasiahli trhovisko, kde z horiacich stánkov stúpali veľké oblaky dymu a medzi ľuďmi vypukla panika.
Reportér na mieste videl obhorené telo malého chlapca, podľa trhovníkov však zahynuli najmenej traja civilisti.
Sudánska armáda na niekoľkotisícové mesto útočila aj v uplynulých dňoch.
Násilie v pohraničnej oblasti sa vystupňovalo po tom, ako sa juhosudánske sily 10. apríla zmocnili ropných polí pri mestečku Heglig, ktoré si nárokujú obe časti rozdeleného Sudánu.
Juhosudánska vláda stiahla vojakov
Juhosudánska vláda sa cez víkend rozhodla stiahnuť svojich vojakov, aby zabránila vypuknutiu totálnej vojny.
Podľa jedného z veliteľov Severu v bojoch o Heglig padlo okolo 1200 Juhhosudánčanov, zatiaľ čo Juh hovorí o smrti 240 vojakov Chartúmu a 19 vlastných bojovníkov.
Osamostatnenie približne osemmiliónového Južného Sudánu od Sudánskej republiky v júli 2011 bolo výsledkom referenda, ktoré bolo jednou z hlavných podmienok podpísania mierovej dohody.
Tá v roku 2005 ukončila dve desaťročia trvajúcu občiansku vojnu, ktorá si vyžiadala približne dva milióny obetí.
Južný Sudán je jednou z najchudobnejších krajín sveta, ktorá je do značnej miery závislá od zahraničnej pomoci.
Pan Ki-mun vyzval na mier
Pan Ki-mun odsúdil Sudán za bombardovanie Južného Sudánu.
New York 24. apríla (TASR) - Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun odsúdil v pondelok Sudán za to, že bombardoval trh v metropole juhosudánskeho ropného regiónu. Vyzval zároveň Chartúm na zastavenie bojov.
"Generálny tajomník OSN odsudzuje bombardovanie Južného Sudánu sudánskymi ozbrojenými silami a vyzýva sudánsku vládu, aby okamžite zastavila všetky vojenské akcie," uviedla tlačová kancelária Pan Ki-muna.
Pan Ki-mun podľa nej zopakoval, že spory medzi Sudánom a Južným Sudánom nemôžu mať vojenské riešenie.
Zdroj: Reuters
TASR