RANGÚN. Barmský parlament v pondelok otvoril svoje prvé zasadnutie po doplňujúcich voľbách, v ktorých získali najviac kresiel kandidáti opozičnej Národnej ligy za demokraciu (NLD) vrátane bývalej disidentky Aun San Su Ťij.
Podľa prítomného fotografa tlačovej agentúry AFP sa na schôdzi hornej komory neobjavil žiadny z 37 členov za NLD, čo zrejme súvisí s ich odmietaním zložiť poslanecký sľub v terajšom znení. Ide konkrétne časť o "ochrane" ústavy, ktorú ešte zostavila vojenská junta.
NLD požaduje, aby sa prísaha zmenila z "ochrany" na "rešpektovanie" základného zákonu štátu, úrady to však odmietli s argumentom o neskorom deklarovaní takejto žiadosti.
Laureátka Nobelovej ceny mieru Su Ťij, ktorá strávila väčšinu z posledných 20 rokov v domácom väzení, získala v apríli svoj vôbec prvý poslanecký mandát.
Všeobecne sa však takýto výsledok očakával, keďže nový režim chce, aby zvolenie Su Ťij dalo pečať legitimity reformnému programu, ktorý by mohol pomôcť zbaviť krajinu sankcií Západu.
Únia zmrazila väčšinu sankcií voči Barme
Zmrazenie sankcií sa netýka zbrojeného embarga.
LUXEMBURG. Európska únia dnes rozhodla o dočasnom pozastavení väčšiny sankcií voči Mjanmarsku.
Na tomto kroku sa dohodli predstavitelia diplomacie počas zasadania Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Luxemburgu.
Zmrazenie sankcií sa však netýka zbrojeného embarga, to naďalej zostáva v platnosti podobne ako aj zákaz dovážať do tejto východoázijskej krajiny tovar, ktorý môže byť zneužitý na represie voči obyvateľstvu - napríklad policajné obušky či granáty so slzotvorným plynom.
O prijatí sankcií informovala Maja Kocijančičová, hovorkyňa šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej.
Tá zopakovala doterajšie stanovisko Európskej komisie, že zmrazenie sankcií voči Mjanmarsku je výsledkom dosiahnutého pokroku v politickej a ekonomickej oblasti v tejto krajine.
"Chceme podporiť dosiahnutý pokrok tak, aby sa stal nezvrátiteľným," vyhlásila dnes Ashtonová v súvislosti so zmrazením sankcií a potvrdila svoju budúcotýždňovú návštevu Mjanmarska.
Sankcie, ktoré postihovali vyše 800 podnikov, takmer 500 osôb a časť rozvojového programu, boli zmrazené na obdobie jedného roka.
Diplomati EÚ sa však dohodli, že o polroka prehodnotia situáciu v Mjanmarsku a ak budú spokojní s dosiahnutým pokrokom, zmrazené sankcie môžu definitívne zrušiť.
TASR
Pan Ki-mun pocestuje do Mjanmarska podporiť reformy
Exiloví mjanmarskí aktivisti sú proti pozastaveniu hospodárskych sankcií EÚ.
NEW YORK. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v pondelok oznámil, že cez víkend navštívi Mjanmarsko vzhľadom na "bezprecedentnú príležitosť" podporiť jeho prechod k demokracii v súčasnom rozhodujúcom období.
Pan Ki-mun oznámil cestu po tom, ako sa stretol zo zástupcami tzv. Skupiny priateľov Mjanmarska, ku ktorej patria západné krajiny presadzujúce reformy v oblasti ľudských práv, ako aj ázijskí obchodní partneri Rangúnu.
Šéfa OSN na návštevu pozval mjanmarský prezident Thein Sein, cieľom cesty bude okrem iného posúdiť možnosti, ako môže svetová organizácia pomôcť krajine.
Pan Ki-mun konštatoval, že ekonomické a politické reformy v Mjanmarsku, nasledované nedávnymi historickými voľbami a krokmi k národnému zmiereniu, sú povzbudzujúce. Privítal rovnako rozhodnutia USA, EÚ a ďalších zmierniť sankcie voči bývalej Barme, zdôraznil však, že "nový začiatok je stále krehký".
Exiloví mjanmarskí aktivisti medzitým uviedli, že sú proti pozastaveniu hospodárskych sankcií EÚ, a vyzvali USA na presadzovanie ďalších reforiem pred podobným krokom.
Podľa aktivistov sa reformy po piatich desaťročiach autoritárskej vojenskej vlády nedotkli životov väčšiny občanov a v krajine pokračuje porušovanie ľudských práv.
Vyhlásenie poukázalo na rozpory medzi aktivistami, ktorí sídlia v USA alebo v oblasti thajsko-mjanmarskej hranice, a mjanmarskou prodemokratickou opozičnou vodkyňou Aun Schan Su Ťij. Tá rozhodnutie EÚ podporila, aktivisti však pochybujú, že sankcie budú obnovné, ak sa reformný kurz v Mjanmarsku obráti.
TASR