SME
Utorok, 28. september, 2021 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ V PONDELOK 14:48

Víťazom prvého kola francúzskych volieb je Hollande

O prezidentské kreslo zabojujú favoriti francúzskych volieb. Radikálna Le Penová získala rekordne veľa.

Po prvom kole čaká neskúseného Hollanda tvrdší súboj so Sarkozym a priama konfrontácia v televízii.Po prvom kole čaká neskúseného Hollanda tvrdší súboj so Sarkozym a priama konfrontácia v televízii. (Zdroj: SITA/AP)

Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.

PARÍŽ, BRATISLAVA. O vedenie jednej z najmocnejších krajín v Európe zabojujú o dva týždne súčasný prezident Nicolas Sarkozy a socialista François Hollande.

Víťazom sa stal Hollande so ziskom 28,6 percenta, zatiaľ čo úradujúci prezident Nicolas Sarkozy získal 27,2 percenta hlasov. Nekonalo sa teda veľké prekvapenie.

Radosť im však môže kaziť, že rekordne veľa získala šéfka krajne pravicového Národného frontu Marine Le Penová, ktorú podporilo takmer 18 percenta voličov.

Protestné hlasy

info
Výsledky
Francúzske voľby
 • socialista François Hollande (28,6 %),
 • pravicový prezident Nicolas Sarkozy (27,2 %),
 • šéfka krajnej pravice Marine Le Penová (17,9 %),
 • krajný ľavičiar Jean-Luc Mélenchon (11,1 %),
 • centrista François Bayrou (9,1 %).
 • Účasť: vyššia, než sa čakalo, 79,47% (v roku 2007 bola 82 %).

Sarkozy a Hollande majú duel istý. Protestné hlasy (za radikálov pravice a ľavice podľa odhadov hlasovala asi tretina voličov) však budú musieť zobrať do úvahy.

V prvom vystúpení po skončení volieb Hollande prisľúbil, že sa v prípade zvolenia za prezidenta bude - na rozdiel od Sarkozyho - usilovať o zjednotenie francúzskej spoločnosti.

Už aj čiastkové výsledky volieb podľa neho dokazujú, že Francúzi odmietli politický kurz doterajšieho prezidenta. Z toho však podľa Hollanda nanešťastie profitovala aj krajná pravica.

Nicolas Sarkozy v prvej povolebnej reakcii vyhlásil, že výsledky hlasovania poukazujú na dôležitosť snáh o kontrolu prisťahovalectva a záchranu pracovných miest.

Zdôraznil, že si silne uvedomuje obavy svojich spoluobčanov, ktorí si chcú predovšetkým zachovať svoj životný štýl.

Sarkozy tiež v pondelok vyzval Hollanda, aby prijal jeho návrh na uskutočnenie troch televíznych debát pre druhým kolom volieb naplánovaných na 6. mája.

Socialistický kandidát na návrh reagoval, že jedna debata by mala stačiť.

"Toto je o debate pred francúzskym ľudom, projekt proti projektu, osobnosť proti osobnosti, skúsenosť proti skúsenosti. Francúzi majú právo to vedieť, pán Hollande by nemal utiecť," vyhlásil Sarkozy.

Súčasne vyjadril presvedčenie, že môže nad Hollandeom zvíťaziť a vyzval voličov z celého politického spektra, aby ho podporili "z lásky k vlasti".

Le Penová, líderka krajne pravicového Národného frontu, reagovala na svoj nečakane dobrý volebný výsledok nadšeným vyhlásením, že bitka o Francúzsko sa ešte len začala.

Voľby sú podľa nej začiatkom zjednocovania francúzskych vlastencov z radov pravice aj ľavice. Žiaden kandidát Národného frontu ešte nikdy nezískal v prvom kole prezidentských volieb toľko hlasov ako dnes Le Penová.

Agresívnejší v únii

Súčasný pravicový prezident Nicolas Sarkozy je najneobľúbenejší v histórii moderného Francúzska a môže sa stať druhým, ktorému sa nepodarí byť znovu zvolený.

Jeho rival a favorit volieb socialista François Hollande zase nemá charizmu. Aj bez nej sa však môže stať len druhým socialistickým prezidentom krajiny v histórii.

Čo si možno sľubovať od týchto dvoch mužov, z ktorých jeden zrejme povedie najbližších päť rokov jednu z najmocnejších krajín v Európskej únii?

Obaja považujú za hlavného spojenca Nemecko. Sarkozy s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou doteraz do veľkej miery určoval spôsob riešenia finančnej krízy v únii.

Na prvú zahraničnú cestu tam chce ísť aj Hollande napriek chladnému postoju Merkelovej, ktorá sa mu vyhýbala a osobne podporila v kampani jeho rivala.

Merkelová pokračovala v podpore opätovného zvolenia Sarkozyho do úradu prezidenta aj v pondelok a cez hovorcu nemeckej vlády uviedla, že neplánuje cestovať do Francúzska v záujme jeho kampane pred májovým druhým kolom.

Európa sa v každom prípade musí pripraviť na francúzskeho prezidenta, ktorý sa bude chcieť presadzovať v riadení úniových záležitostí viac než doteraz.

Hollande chce presadiť zmeny v ťažko vyrokovanej fiškálnej dohode únie, aby v nej boli aj opatrenia pre hospodársky rast, a vyhráža sa, že inak zablokuje dohodu vo francúzskom parlamente.

Sarkozy v kampani zasa hrozil znovuzavedením hraníc v európskom schengenskom priestore, ak nenastanú zmeny. Žiadal tiež protekcionistický zákon, aby štáty prednostne kupovali európske výrobky.

A volá po tom, aby Európska centrálna banka podporila krajiny v kríze a naštartovala hospodársky rast, čo sa nepáči Berlínu, ktorý nezávislosť banky považuje za nedotknuteľnú.

Prvý na Slovensku?

Diplomati sa obávajú, že neskúsený Hollande bude pre úniu znamenať menšiu stabilitu. Ak však súboj vyhrá, je šanca, že postkomunistické krajiny vrátane Slovenska sa dočkajú z Paríža väčšieho záujmu.

Na Slovensko od jeho samostatnosti neprišiel žiadny francúzsky prezident, aj Sarkozy návštevu viackrát odložil a nakoniec neprišiel.

Sarkozyho predchodca Jacques Chirac postkomunistickým krajinám odkázal, aby boli ticho, keď sa pripojili k americkej vojne v Iraku. Veľkorysý k novým členom nebol ani Sarkozy, keď chcel predĺžiť francúzske predsedníctvo Európskej únie na úkor českého.

Hollande sa naopak podľa českého týždenníka Respekt vyjadril, že východnej Európe bude venovať viac pozornosti.

Socialistického premiéra sa však obávajú trhy. Sarkozy hovorí, že jeho rival pošle Francúzsko k bankrotu. Z Británie aj spoza oceánu Hollande dostáva nelichotivé prívlastky, pretože chce zvýšiť rozpočtové výdavky a zriadiť desaťtisíce pracovných miest vo verejnej správe.

Obaja však vyhlasujú, že chcú vyrovnaný rozpočet, Sarkozy do roku 2016, Hollande o rok neskôr.

ico

Návrhy kandidátov, ktorí podľa odhadov postupujú

Nicolas Sarkozy (57)

 • znížiť počet legálnych imigrantov zo 180-­tisíc na 100-­tisíc
 • umožniť firmám nemať 35­hodinový pracovný týždeň
 • zvýšiť DPH z 19,6 na 21,2 percenta

François Hollande (57)

 • 75­-percentná daň na príjmy nad milión eur ročne
 • 60­-tisíc nových učiteľov
 • 150-­tisíc nových miest pre mladých

Ela Rybárová

ico

Za Le Penovej úspechom je politika Nicolasa Sarkozyho

Do francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho sa pre výsledky volieb pustil aj luxemburský minister zahraničných vecí.

LUXEMBURG. Luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn sa dnes počas zasadania Rady EÚ pre zahraničné záležitosti pustil do otvorenej kritiky francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

Dôvodom je nevídaný úspech líderky ultrapravicového Národného frontu Mariny Le Penovej v prvom kole nedeľňajších prezidentských volieb.

"Keby ja som bol prezidentom Francúzska, pýtal by som sa sám seba, ako je možné, že jeden z piatich voličov odovzdal hlas práve Národnému frontu," povedal Asselborn.

Podľa šéfa luxemburskej diplomacie je úspech Le Penovej daný aj tým, že francúzsky prezident často opakoval potreby meniť pravidlá v Schengenskej zóne, že volal po prísnejšej imigračnej politike a potrebe hovoriť o francúzskej výnimočnosti.

Tieto črty Sarkozyho politiky boli podľa Asselborna vodou na mlyn pre francúzskych ultrapravičiarov.

"Národný front nie je o eure a ani o Európe. A byť proti euru a byť proti Európe je zlé tak pre Francúzsku, ako aj pre Európu samotnú. Musíme zastaviť takýto spôsob uvažovania," povedal Asselborn na adresu nečakane vysokého zisku Le Penovej strany v prvom kole prezidentských volieb.

Národný front (FN) so ziskom 17,9 percenta hlasov zaznamenal doteraz svoj najväčší úspech v prezidentských voľbách.

TASR

ico

Rusov potešil Hollande

Ruská tlač píše o odpore voči Sarkozymu.

MOSKVA. Predseda ruskej komunistickej strany Gennadij Zjuganov v pondelok so spokojnosťou reagoval na výsledky nedeľňajšieho prvého kola francúzskych prezidentských volieb, ktoré s tesným rozdielom vyhral kandidát socialistov Francois Hollande. Jeho triumf je podľa štvornásobného neúspešného uchádzača o prezidentský post dôkazom, že "Francúzsko je unavené zo Sarkozyho a obracia sa doľava".

Socialista na čele druhej najväčšej európskej krajiny by podľa Zjuganova znamenal zlepšenie vzťahov s Ruskom a z toho plynúci vzájomný prospech pre obe krajiny.

Na frustráciu a odpor francúzskej verejnosti voči Sarkozymu poukázala aj ruská tlač.

Podľa denníka Komsomoľskaja Pravda Francúzi na rozdiel od Rusov volia opak - "kohokoľvek okrem Sarkozyho".

Podľa Kommersantu zase ľudia v západoeurópskej krajine si "z dvoch ziel vyberajú to novšie".

V podobnom duchu reagujú aj britské médiá. Kým denník Guardian hovorí "o potrebe zázraku" v záujme Sarkozyho znovuzvolenia, The Times poukazujú na možné fatálne dopady na ďalšie pokračovanie tandemu "Merkozy, hydry na čele európskej politiky".

TASR

ico

V Bratislave zvíťazil Sarkozy

BRATISLAVA. V prvom kole francúzskych prezidentských volieb konanom v nedeľu 22. apríla v Bratislave zvíťazil úradujúci a zároveň kandidujúci prezident Nicolas Sarkozy so ziskom 38,56 percenta hlasov pred kandidátom Socialistickej strany (PS) Francoisom Hollandom (19,28 percenta hlasov).

Za nimi nasledovali Francois Bayrou, ktorý dostal 17, 65 percenta hlasov, a Marine Le Pen so ziskom 11,11 percenta hlasov. TASR o tom dnes informovalo Veľvyslanectvo Francúzskej republiky v Bratislave.

Oficiálne sa do voličských zoznamov na Konzulárnom oddelení v Bratislave zapísalo 488 obyvateľov Francúzskej republiky žijúcich na Slovensku.

Z nich sa 22. apríla v prvom kole prezidentských volieb rozhodlo hlasovať 308 občanov. Platné hlasy odovzdalo 306 voličov, dva hlasy boli neplatné respektíve išlo o prázdnu obálku.

Víťaz prvého kola v Bratislave Nicolas Sarkozy získal 118 hlasov, druhý v poradí Francois Hollande 59 hlasov, Francois Bayrou 54 a Marine Le Pen dostala 34 hlasov.

"Rovnako ako dva milióny Francúzov žijúcich v zahraničí aj Francúzi žijúci na Slovensku mali možnosť dnes (v nedeľu 22. apríla) využiť svoje volebné právo. V súčasnosti máme okolo tisíc Francúzov zaregistrovaných na konzuláte a z nich približne 500 sa rozhodlo voliť tu v Bratislave. Za rovnakých podmienok, za akých by si uplatnili svoje volebné právo vo Francúzsku," uviedol v nedeľu veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Jean-Marie Bruno.

"Za rovnakých podmienok, za akých by si uplatnili svoje volebné právo vo Francúzsku, uplatňujú sa tu rovnaké volebné pravidlá, napríklad o otvorení a zatvorení volebnej miestnosti a ďalších podmienok," zdôraznil veľvyslanec.

"Najnovšie údaje nám hovoria o veľmi uspokojivej účasti k tejto hodine (približne o 17.30), rozhodne (to platí) v prípade hlasovania v zahraničí, lebo tradične Francúzi žijúci za hranicami svojej vlasti hlasujú v nižšom počte ako obyvatelia krajiny doma. Ale prišlo sem asi 60 percent oprávnených voličov, ostáva nám ešte pol hodina do zatvorenia volebnej miestnosti, takže sa nazdávam, že budeme mať pomerne veľmi slušnú volebnú účasť," uviedol veľvyslanec.

Rovnako ako 22. apríla budú mať Francúzi žijúci na Slovensku možnosť uplatniť si volebné právo aj 6. mája v druhom kole. Francúzski predstavitelia zriadili volebnú miestnosť vo Francúzskom inštitúte.

TASR

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 2. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 3. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 4. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 5. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 6. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 7. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 8. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 9. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 10. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 1. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu
 2. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 3. Mladí slovenskí filmári zvíťazili na festivale v Barcelone
 4. Orange pokračuje v systematickej podpore digitálneho vzdelávania
 5. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 6. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 7. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 1. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 7 108
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 080
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 262
 4. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 185
 5. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 964
 6. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 607
 7. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 255
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 423
 9. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 131
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty 2 584
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vedia koho vypočuť, ale nedá sa to.


8 h

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Dobré ráno.

Nemecko volilo nástupcu Merkelovej.


a 3 ďalší 5 h
Skryť Zatvoriť reklamu