Bezpečnostná rada OSN na mimoriadnom zasadnutí rozhodla o vyslaní rozšírenej, 300-člennej pozorovateľskej misie do Sýrie.
BEJRÚT. Tím pozorovateľov OSN v sobotu navštívil sýrske mesto Homs, ťažko skúšané bojmi medzi vládnymi silami a povstalcami. Stretli sa s miestnym guvernérom a išli do rôznych štvrtí mesta.
Mesto je častým terčom delostreleckého bombardovania zo strany vládnych jednotiek. Opozičná Sýrska národná rada vyzvala v sobotu pozorovateľov, aby urýchlene navštívili Homs a "zastavili zločiny režimu".
Aktivista Chálid Tellaví agentúre AFP povedal, že mesto je v sobotu pokojné, keďže vláda očakávala príchod pozorovateľov.
Sýrske observatórium pre ľudské práva so sídlom v Londýne informovalo, že boje a ostreľovanie Homsu vládnymi silami v sobotu ustalo, po prvý raz za ostatné týždne.
Podľa aktivistov armáda stiahla tanky z ulíc mesta čiastočne ovládaného povstalcami.
OSN sa dohodla na ďalšej rezolúcii
Viac ako rok po začiatku násilností v Sýrii prijala v sobotu Bezpečnostná rada OSN rezolúciu, ktorá umožňuje vyslať do tejto arabskej krajiny 300-člennú neozbrojenú pozorovateľskú misiu.
Experti budú v období stanovenom zatiaľ na 90 dní sledovať dodržiavanie prímeria medzi jednotkami sýrskej armády a opozíciou.
Jednomyseľne schválená rezolúcia číslo 2043 sa však začne realizovať až po tom, čo generálny tajomník OSN Pan Ki-mun usúdi, že prímerie je dostatočne stabilné, uviedla agentúra DPA.
Hoci všetkých 300 pozorovateľov misie UNSMIS sú vojaci, nebudú ozbrojení.
Po Sýrii sa budú môcť pohybovať viac-menej voľne. Túto požiadavku sa podarilo Západu presadiť napriek počiatočnému odporu Ruska, tradičného spojenca Sýrie.
Pozorovatelia budú môcť slobodne budovať dočasné pozorovacie stanovištia v mestách, sledovať vojenské konvoje blížiace sa do obývaných oblastí, vyšetrovať akékoľvek potenciálne násilie a v spolupráci s Medzinárodným výborom Červeného kríža a sýrskymi orgánmi budú mať prístup k zadržiavacím a zdravotným strediskám.
Rezolúcia 2043
Vyriešiť treba ešte otázku dopravy. Damask trvá na tom, že pozorovateľov budú prepravovať sýrske vrtuľníky, čo by však znemožnilo spontánnu kontrolu určitých oblastí. Nová rezolúcia ponechala túto otázku otvorenú.
Rezolúcia číslo 2043 má aj politický aspekt, pretože obsahuje podporu plánu osobitného vyslanca Kofiho Annana, ako aj prechodu k demokratickému pluralitnému systému, zaručujúcemu rovnoprávnosť všetkých občanov bez ohľadu na rasu, etnický pôvod, náboženstvo alebo politickú orientáciu.
V Sýrii už pôsobí misia OSN, schválená Bezpečnostnou radou minulý týždeň. Ide o 30-členný predsunutý tím, ktorého úlohou je pripraviť podmienky pre vlastnú pozorovateľskú misiu. V Sýrii je však zatiaľ len sedem jeho členov, napísala agentúra AP.
Na rozdiel od väčšiny rezolúcií, ktorých plnenie treba hlásiť OSN každých 30 dní, rezolúcia prijatá v sobotu má túto lehotu skrátenú na 15 dní.
Schválenie novej rezolúcie bezprostredne privítal generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý vyzval vládu i opozíciu, aby "urýchlene" vytvorili podmienky na vyslanie neozbrojených pozorovateľov.
Vo vyhlásení vydanom jeho kanceláriou ďalej vyzval sýrsku vládu na ukončenie všetkého násilia a porušovania ľudských práv, najmä na zastavenie používania ťažkých zbraní a ich stiahnutie z obývaných oblastí spolu s vojakmi.
Ruský vyslanec pri OSN Vitalij Čurkin v reakcii povedal, že rezolúcia má "zásadný význam pre pokrok mierového procesu v Sýrii" a podporu šesťbodového mierového plánu Kofiho Annana.
Annan: Je to "kľúčový moment" pre Sýriu
Medzinárodný vyslanec Kofi Annan v nedeľu vyhlásil, že sobotňajšie rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN vyslať ďalších 300 pozorovateľov do Sýrie je "kľúčovým momentom pre stabilizáciu krajiny".
Vo vyhlásení zverejnenom v Ženeve vyzval sýrske vládne sily aj opozičných bojovníkov, aby zložili zbrane a spolupracovali s neozbrojenými pozorovateľmi s cieľom upevniť krehké prímerie. To vstúpilo do platnosti pred desiatimi dňami.
Podľa Annana by vláda mala hlavne upustiť od používania ťažkých zbraní, stiahnuť ich z obývaných oblastí a plne dodržiavať svoje záväzky v rámci šesťbodového mierového plánu. S tým obe strany súhlasili v snahe ukončiť 13 mesiacov násilia.
Stále sa bojuje
Sýrske jednotky v nedeľu ostreľovali budovy na predmestí Dúmá pri hlavnom meste Damasku.
Podľa jedného z miestnych aktivistov pri neutíchajúcej paľbe prišli na predmestí o život dve osoby, ďalšie dve na iných miestach provincie Damask.
V Sýrii vyhodili do vzduchu ropovod
BEJRÚT. Sýrska štátna tlačová agentúra informovala, že skupina "ozbrojených teroristov" vyhodila v sobotu do vzduchu ropovod vo východnej provincii Dajr az-Zaur, neďaleko hranice s Irakom.
Po výbuchu nálože vznikol požiar, uviedla agentúra SANA bez ďalších podrobností.
Agentúra tiež oznámila, že úrady prepustili 30 ľudí zadržaných pre údajnú účasť na protivládnom povstaní, ale iba tých, čo "nemali na svojich rukách krv".
Celkovo štyritisíc zadržaných prepustili od novembra, dodala agentúra SANA.
Jedným z kľúčových bodov mierového plánu medzinárodného vyslanca Kofiho Annana bolo, aby Damask prepustil všetkých zadržiavaných.
Bezpečnostná rada OSN má v sobotu na mimoriadnom zasadnutí rozhodnúť o vyslaní 300-člennej pozorovateľskej misie do Sýrie.
Zdroj: Reuters, DPA
TASR