Brusel 10. júna (TASR) - Odmietnutie novej zmluvy o Európskej únii (EÚ) z Nice obyvateľmi Írska a rozšírenie o nové krajiny budú dominovať pravidelnej dvojdňovej schôdzke ministrov zahraničných vecí európskej pätnástky, ktorá sa v pondelok začne v Luxemburgu. V rámci nej sa na ministerskej úrovni uskutoční aj ďalšie kolo prístupových rokovaní EÚ s kandidátmi, na ktorom bude Slovensko zastupovať šéf diplomacie Eduard Kukan.
Schôdzka ministrov bude prvou príležitosťou analyzovať výsledok referenda v Írsku, v ktorom sa jeho obyvatelia vyslovili proti Zmluve z Nice a vyvolali tak obavy zo spomalenia procesu rozšírenia. Zmluva totiž zakotvuje inštitucionálne reformy EÚ nevyhnutné pred prijatím nových členov a musí byť ratifikovaná vo všetkých 15 členských krajinách. Jedine v Írsku sa tak malo stať v referende, v ostatných štátoch bude ratifikácia prebiehať v národných parlamentoch.
Európska komisia (EK) i švédske predsedníctvo v EÚ v piatok okamžite po oznámení negatívneho výsledku v Írsku ubezpečili kandidátske krajiny, že prístupové rokovania budú pokračovať s nezmeneným odhodlaním, a budú mať šancu dokázať do v pondelok a utorok počas prístupových konferencií s jednotlivými krajinami. Slovensko bude rokovať v utorok popoludní a malo by uzavrieť kapitolu colná únia. Ak bude súhlasiť s Bruselom navrhovanými podmienkami vo voľnom pohybe kapitálu a voľnom pohybe osôb, bude môcť uzavrieť aj tieto kapitoly.
Veľkú časť pondelkového rokovania venujú ministri príprave summitu vo švédskom Götebogru, ktorý sa uskutoční 15. a 16. júna. Mali by okrem iného schváliť závery o rozšírení. Zatiaľ čo Švédsko sa snaží o čo najjasnejší signál pre kandidátov s prípadným uvedením roku 2004 ako termínu rozšírenia, ostatné členské krajiny sú zdržanlivejšie a aj vo svetle írskeho referenda je nepravdepodobné, že sa kandidáti dočkajú dátumu prijatia.
Šéfovia diplomacií budú v Luxemburgu pripravovať aj summit EÚ-USA, na ktorom sa vo štvrtok 14. júna v Götebogru zúčastní počas prvej oficiálnej cesty po Európe americký prezident George W. Bush. Budú sa tiež zaoberať situáciou na Balkáne, najmä v Macedónsku, a krízou na Blízkom východe. V tejto súvislosti sa stretnú s izraelským ministrom zahraničia Šimonom Peresom a palestínskym ministrom pre medzinárodnú spoluprácu Nabílom Šásom.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ko