SME

Príčinou katastrofy vo Ľvove bola chyba pilotov

Kyjev 18. augusta (TASR) - Priamymi príčinami tragédie počas leteckej prehliadky vo Ľvove 27. júla bola chyba pilotov vojenského lietadla Su-27 Volodymyra ...

Kyjev 18. augusta (TASR) - Priamymi príčinami tragédie počas leteckej prehliadky vo Ľvove 27. júla bola chyba pilotov vojenského lietadla Su-27 Volodymyra Toponara a Jurija Jehorova pri plnení neplánovaného prvku pilotáže, neuspokojivé riadenie posádky lietadla veliteľmi letov a bezprostredné nesplnenie povinností zástupcu veliteľa 14. leteckého zboru Oleksandra Treťjakova a pomocníka veliteľa letov Jurija Jacjuka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štátna vyšetrovacia komisia na čele s tajomníkom Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Jevhenijom Marčukom dospela k predbežným záverom príčin tragédie na základe rozšifrovania údajov čiernej skrinky lietadla. Informoval o tom ukrajinský televízny kanál 1+1 s odvolaním na informované zdroje. Vyšetrovacia komisia odovzdá zistené výsledky svojej činnosti hlave štátu Leonidovi Kučmovi.

SkryťVypnúť reklamu

Pri najväščej tragédii počas leteckej prehliadky vo Ľvove zomrelo podľa upresnených údajov 76 ľudí, z toho 27 detí a zranených bolo 241 osôb. Pôvodne sa za obete katastrofy uvádzalo 83 ľudí.

Obrovské množstvo usmrtených a zranených zapríčinili zásadné nedostatky v organizácii a realizácii leteckej prehliadky. Svoje povinnosti nesplnili hlavné veliteľstvo vojenských vzdušných síl Ukrajiny i západné operačné velenie ozbrojených síl Ukrajiny.

Svoj podiel viny na tragédií má aj prvý podpredseda oblastného úradu vo Ľvove Oleksandr Sendeha, starosta Ľvova Ljubomyr Bunjak a správca mestského výkonného výboru Oleh Kuzan, pretože nepredvídali možnosti mimoriadnej situácie.

Štátna vyšetrovacia komisia navrhuje ako nevyhnutné dodatočné finančné zabezpečenie ukrajinskej armády, prijatie zákona o letectve i dokumentu o demonštračných letoch i založenie špeciálneho orgánu na dohľad nad bezpečnosťou letov.

SkryťVypnúť reklamu

Vojenský súd vo Ľvove už 7. augusta rozhodol o vzatí do vyšetrovacej väzby O. Treťjakova a J. Jacjuka. Obaja piloti sa liečia vo vojenskej nemocnici a po ich vyzdravení generálna prokuratúra rozhodne aj o ich osude.

(spolupracovník TASR Martin Benko) dem

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 090
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 567
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 541
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 579
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 945
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 673
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 760
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 588
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Kontaminované boli tri jednokilogramové balenia Haribo Happy Cola F!ZZ.


TASR

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 4
Americký prezident Donald Trump.

Kalifornské mesto zažilo druhý deň nepokojov.


TASR 2

Sportnet

Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


Hráč Španielska Nico Williams sa raduje z gólu proti Francúzsku.

Pozrite si TV program zápasu o bronz a finále Ligy národov. Kde sledovať zápasy?


SkryťZatvoriť reklamu