PRAHA, BRATISLAVA. Zákon platí len dva týždne, ale českým právnikom a lekárom vyzváňajú telefóny.
Česi si chcú dať spísať tzv. living will a sami rozhodnúť o tom, kedy ich majú ešte lekári zachraňovať a kedy už odpojiť od prístrojov.
„Záujem nás prekvapil,“ povedal pre MF Dnes právnik Jakub Uher, ktorý radí praktickým lekárom, ako má taký testament vyzerať.
Platí na päť rokov
Podľa nového zákona si nechá pacient svoje rozhodnutie overiť u notára a platiť bude päť rokov.
Výklad právneho odboru ministerstva však hovorí, že lekári môžu pacienta v súlade s jeho želaním iba nenapojiť na prístroje a nezachraňovať ho, odpojiť ho od prístrojov nesmú.
„Odpojenie od prístrojov je už aktívna pomoc vedúca k smrti pacienta,“ vraví Martin Plíška, námestník ministra zdravotníctva pre legislatívu.
Mnoho českých lekárov má s takýmto rozhodnutím problém. Sú zvyknutí zachraňovať pacientov aj proti ich vôli.
„Počkal by som, až by sa pacient mohol vyjadriť sám,“ povedal profesor Pavel Ševčík z Českej spoločnosti anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny.
V menšine sú tí, ktorí hovoria, že pacient má právo o sebe rozhodnúť. „Odpojenie od prístrojov nie je spôsob aktívnej smrti,“ hovorí Roman Ždárek z Nemocnice na Homolce, ktorý by pacientovi v poslednom štádiu vyhovel.
Aj minister to chce
Minister zdravotníctva Leoš Heger sa postavil na stranu pacientov a sám sa chystá tzv. vôľu žiť spísať.
„Som toho veľkým priaznivcom a navyše som vo veku, keď už o tom budem sám uvažovať. Myslím, že sa podarilo prelomiť isté tabu, a to ma teší,“ povedal pre MF Dnes.