Prezident Sudánu Umar Bašír naznačil, že alebo bude Chartúm vládnuť Džube, alebo Džuba Chartúmu.
CHARTÚM. Po vystupňovaní pohraničných zrážok medzi Sudánom a Južným Sudánom, ktoré priviedli oboch afrických susedov na hranicu vojny, dnes prezident Sudánu Umar Bašír, oblečený vo vojenskej uniforme, vyhlásil, že dobyje nazad spornú ropnú oblasť Heglig.
"Nedáme im ani centimeter našej krajiny a ktokoľvek vztiahne ruku na Sudán, odsekneme mu ju," povedal Bašír na zhromaždení tisícov ľudí v Ubajjide, hlavnom meste sudánskeho štátu Severný Kurdufán. "Dáme im lekciu silou," povedal.
"Heglig je v Kurdufáne," zdôraznil vo svojom vystúpení, ktoré prenášala štátna televízia. "Heglig nie je koniec, ale začiatok," dodal.
Sudánsky prezident v stredu povedal, že jeho cieľom je "oslobodiť" ľud Južného Sudánu od Sudánskeho ľudového oslobodeneckého hnutia (SPLM) vládnuceho v Džube.
Naznačil, že alebo bude Chartúm vládnuť Džube, alebo Džuba Chartúmu, čo by podľa pozorovateľov mohlo znamenať vyhlásenie vojny.
Nedávne zrážky na slabo vyznačenej hranici medzi oboma sudánskymi štátmi boli najhoršie od vlaňajšieho vzniku samostatného štátu Južný Sudán, čo ukončilo dlhoročnú občiansku vojnu v krajine.
Minulý týždeň obsadil Južný Sudán ropné polia v Hegligu s tým, že sa z oblasti stiahne, iba ak tam OSN rozmiestni neutrálnu silu. Chartúm je odhodlaný dobyť nazad strategickú oblasť, z ktorej pochádza približne polovica jeho ropnej produkcie.
Keď sa Južný Sudán stal nezávislým štátom, zostalo na jeho území približne 75 percent sudánskych ropných rezerv.
Sudánsky parlament tento týždeň označil Južný Sudán za oficiálneho "nepriateľa". Medzičasom v Južnom Sudáne predstavitelia vládnucej strany SPLM obvinili Bašíra, že sa pokúša vyvolať vojnu, a pohrozili protiútokmi.
Bezpečnostná rada OSN zvažuje uvalenie sankcií na oba sudánske štáty. OSN a Africká únia varovali pred vypuknutím vojny v oblasti a vyzvali obe strany na návrat k rokovaciemu stolu, kde by vyriešili svoje spory.
Informovali agentúry Reuters a DPA.