OSLO. Norsky masový vrah Anders Behring Breivik vo štvrtok súdu v Osle povedal, že v júli 2011 chcel zabiť celú nórsku vládu vrátane premiéra a nie len osem ľudí, ktorí zahynuli pri bombovom útoku na vládnu budovu.
V rovnakom zmysle sa vyslovil aj o svojich obetiach z ostrova Utöya, ktorých malo byť podľa jeho pôvodných zámerov oveľa viac.
"Cieľom útoku na vládne budovy bolo zabiť celú nórsku vládu vrátane premiéra a každého v budove," povedal Breivik.
Krátko predtým sa vyjadril, že chcel tiež zabiť všetkých 569 ľudí na ostrove Utöya a nie "len" 69 osôb.
Ďalším cieľom bolo podľa jeho slov zadržanie bývalej dlhoročnej premiérky Gro Harlem Brundtlandovej, ktorej chcel odťať hlavu, čo si plánoval zaznamenať na kameru a publikovať na internete.
Kráľovskú rodinu chcel varovať
Ako povedal počas štvrtého dňa procesu, jeho prvotný plán predpokladal "tri autobomby nasledované streľbou", pričom malo ísť o "veľmi veľkú operáciu".
Dve jednotonové nálože mali vybuchnúť v takzvanej vládnej štvrti a pred sídlom ním nenávidenej Robotníckej strany, ktorú obviňuje z "moslimskej invázie".
V prípade tretieho výbušného zariadenia s polovičnou hmotnosťou sa rozhodol pre kráľovský palác, pričom predtým plánoval varovať kráľovskú rodinu, aby neutrpeli zranenia.
Ak by tieto akcie prežil, plánoval ďalšie strelné útoky, pričom ako ich terče menoval dom v centre Osla, kde sa stretáva miesta ultraľavicová mládež, redakciu denníka Dagsavisen a sídlo nórskej Strany socialistickej ľavice, kde chcel "popraviť toľko ľudí, koľko by sa len dalo".
Nečakal, že sa mu podarí utiecť
Keďže však zostrojenie bomby bolo ťažšie, ako očakával, umiestnil výbušné zariadenie len k vládnej budove a následne si to namieril na ostrov Utöya, kde chcel "zabiť všetkých".
Svoje vražedné zbrane pritom pravicový extrémista pomenoval výrazmi z nórskej mytológie. Samopal nazval Gungnir - po Odinovom magickom oštepe a pištoľ Mjölner - po Thorovom kladive.
Breivik sa domnieval, že po odpálení bomby mal len malé šance na únik z hlavného mesta. Po odchode z Osla na ostrov Utöya očakával konfrontáciu s ozbrojenými policajnými zložkami.
Nikto ho však na ceste na ostrov nezastavil.
Na očakávanú prestrelku v Osle sa Breivik podľa vlastných slov pripravoval prostredníctvom videohier.
"Šancu na prežitie som odhadoval na menej než päť percent," vyhlásil.
Upustil od svojho pozdravu
Pravicový extrémista vo štvrtok po príchode na súd upustil od nacistického pozdravu.
Skupiny zastupujúce príbuzných obetí masakry sa sťažovali na nacistický pozdrav, ktorý Breivik použil od začiatku svojho procesu každé ráno.
Tím jeho obhajcov uviedol, že mu tieto sťažnosti tlmočili, informovala agentúra DPA.
Breivika budú vypočúvať do pondelka budúceho týždňa. Pred súdom v Osle sa zodpovedá z obvinení z terorizmu a úkladných vrážd.
Breivikovu údajnú priateľku vyhostili
Niekoľkokrát trestanú Nemku po výsluchu prepravili na letisko a poslali domov.
Nórske úrady vo štvrtok potvrdili vyhostenie Nemky, ktorá prišla do Osla s cieľom zúčastniť sa na procese s nórskym masovým vrahom Andersom Breivikom.
Nemenovaná mladá žena, ktorá priletela do nórskej metropoly v nedeľu zo Stuttgartu, údajne bola jeho priateľkou a sľúbila mu, že za ním príde do súdnej siene.
Nórske úrady ju však zadržali v pondelok pred budovou súdu a 24 hodín ponechali vo väzbe.
Podľa ich informácii išlo o niekoľkokrát trestanú ženu, ktorú v utorok po výsluchu prepravili na letisko a poslali domov.
Ešte pred tým však stihla tamojším médiám potvrdiť, že si s 33-ročným samozvaným bojovníkom proti multikulturalizmu dopisovala a dohodli sa na jej príchode do Osla.