Deň pamiatky obetí holokaustu je v izraelskom kalendári jedným z najvážnejších.
JERUZALEM. Kvílenie sirén, ohlasujúce letecký útok, zaznelo dnes po celom Izraeli a život v krajine sa zastavil, pretože obyvatelia si pripomenuli šesť miliónov židov, ktorí zahynuli v rukách nacistov počas holokaustu v druhej svetovej vojne.
Na dve minúty sa dnes ráno zastavili chodci a takisto aj vodiči, ktorí ticho stáli vedľa svojich vozidiel - všetci so sklonenými hlavami. Ľudia v domácnostiach a vo firmách prerušili svoje každodenné povinnosti, aby vzdali poctu obetiam vyvražďovania židov.
Deň pamiatky obetí holokaustu je v izraelskom kalendári jedným z najvážnejších.
Reštaurácie a zábavné podniky sú zatvorené; rozhlasové a televízne programy sa zameriavajú na dokumenty z obdobia holokaustu a na rozhovory s ľuďmi, ktorí vyvražďovanie prežili.
Na stredajšom otvorení oficiálnych spomienkových udalostí v Jeruzaleme izraelskí lídri v súvislosti s nacistickou genocídou upozornili, že Irán sa zrejme snaží získať jadrové zbrane, a vyzvali svet, aby Irán zastavil.
Teherán tieto obvinenia popiera.
Izraelský prezident a laureát Nobelovej ceny mieru Šimon Peres (88) na slávnostnom otvorení v jeruzalemskom pamätníku Jad Vašem porozprával o utrpení svojej vlastnej rodiny v rukách nacistov.
Peres sa narodil v meste Višneva - vtedy patriacom Poľsku, dnes Bielorusku - v roku 1923 a odsťahoval sa do Izraela ešte pred založením štátu, skôr ako vypukla druhá svetová vojna.
Neskôr sa dozvedel, že nacistickí vojaci zbili členov jeho rozvetvenej rodiny a nariadili im pochodovať k mestskej synagóge.
"Niekto zakričal: 'Židia, zachráňte sa!' Nemci postrieľali tých, čo sa pokúsili ujsť. Zvyšok ľudí prišiel k synagóge, ktorá bola celá z dreva. Dvere za nimi zamkli. Všetci zhoreli zaživa," povedal prezident.
"Bol to tiež posledný deň rabína Zviho Meltzera, môjho starého otca, môjho radcu a učiteľa. Zhorel so židovským modlitebným šálom na hlave. Bol to posledný deň židov vo Višneve. Neostal tam jediný živý žid," dodal Peres v pamätníku holokaustu Jad Vašem pred stovkami ľudí, ktorí vyvražďovanie prežili, pred ich rodinami, izraelskými lídrami, diplomatmi a ďalšími predstaviteľmi.